Safco
Safco Steel Wall Pocket - 9" Height X 12" Width X 3" Depth - 1 Pocket[s] - Steel - Black (3170BL)
- SKU:
- 18071917
- MPN:
- 3170bl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, CT, MN, NC, NY, OR, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 06:54:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $35.30 each 35.3 |
| Buy 3 | and pay only $34.01 each 34.01 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $32.86 each 32.86 |
| Buy 6 or above | and pay only $32.08 each 32.08 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 06:54:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The classic steel wall file takes on a fresh look with a contemporary shape and perforated design. Extra sturdy construction with durable mar-resistant powder-coated finish is perfect for active work environments. Includes wall mounting hardware. Hanging File Systems Type: Expandable Single Pocket; For File Size: Letter; Overall Height: 9; Width: 12.Wall Mounting Hardware
Global Product Type:Hanging File System Pockets
Features
Package Contents:
China
- Steel Wall Pocket
- Wall Mounting Hardware
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Height | 9" |
| Color Family | Black |
| Width | 12" |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | Steel wall pocket is extra sturdy for letter-size files, folders and important documents. All-steel construction features a durable, mar-resistant, powder-coat finish. Recyclable wall pocket includes wall-mounting hardware. |
| Product Type | Wall Pocket |
| Product Name | Single Steel Wall Pocket |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3170BL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Finishing | Powder Coated |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Steel Wall Pocket - 9" Height X 12" Width X 3" Depth - 1 Pocket[s] - Steel - Black (3170BL)
$38.20