Safco
Safco Suggestion Box - 25 X Card - 8.5" Height X 7.3" Width X 6" Depth External Dimensions - Steel - Black (4232BL)
- SKU:
- 18086173
- MPN:
- 4232bl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NY, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 06:30:14 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $73.96 each 73.96 |
| Buy 3 | and pay only $71.46 each 71.46 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $70.27 each 70.27 |
| Buy 7 - 17 | and pay only $69.19 each 69.19 |
| Buy 18 or above | and pay only $66.47 each 66.47 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 06:30:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Box locks to secure contents and ensure confidentiality. Built-in pockets to hold comment cards, pens and supplies. Adhesive labels: Suggestions, Comments, Key Drop and Express Check Out provide an easy way to dedicate box for specific use. 1 diameter key drop. Color(s): Black Powder Coat Finish; Width: 7; Height: 8.5; Depth: 6.(2) Keys; Mounting Hardware; (25) Suggestion Cards
Global Product Type:Suggestion Boxes
Features
Package Contents:
No
No
China
- Steel Suggestion Box
- 2 x Keys
- Adhesive Labels
- Mounting Hardware
- 25 x Suggestion Cards
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 8.5" |
| Color Family | Black |
| Exterior Material | Steel |
| Width | 7.2" |
| Depth | 6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Limited Lifetime</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | Locking, steel suggestion box invites confidential ideas and comments. Circle cut in 4-3/4" wide deposit slot accepts keys. Front pocket holds blank cards and pen. Box includes pack of 25 suggestion cards, two keys and adhesive labels marked: Suggestions, Comments and Key Drop. Set box on a tabletop or mount to a wall with included hardware. Sturdy steel construction has a powder-coat finish. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Steel Suggestion Box |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4232BL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Case Style | Box |
| Features | Wall Mountable |
| Closure Type | Key Lock |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Suggestion Box - 25 X Card - 8.5" Height X 7.3" Width X 6" Depth External Dimensions - Steel - Black (4232BL)
$80.14