Samsill
Samsill Ring Binder (sam-18581)
- SKU:
- 18087179
- MPN:
- sam-18581
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/28/2023 01:49:50 PM PST
- Stock Update:
- 09/28/2023 01:49:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Round-ring binder with exposed rivets features a special ribbed seal to add flexible strength at the hinge for lasting stability. Premium-quality vinyl is tightly sealed over a rigid board to prevent your papers from folding or creasing. Clear overlay on the front, back and spine lets you easily customize the exterior for a unique, personalized style. Rust-resistant metal rings with double boosters keep all of your papers securely organized. Pockets inside the front and back covers provide a convenient location to hold loose materials. Round-ring binder is perfect for organizing presentations, manuals, projects and more.Features
Assembly Required:
No
42%
Yes
United States
50%
No
Post-consumer-waste%:
42%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
50%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.33 lb |
| Color | Yellow |
| Material |
|
| General Information | |
| Brand Name | Samsill |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsill.com |
| Marketing Information | Value binder features a clear overlay on the front, back and spine to give you full control and flexibility over customizing presentations, organizational projects, office reports, class projects and more. Order multiple binders to create a colorful, custom reference system for weekly or monthly office reports, multiple classes at school or unique projects. Cover is made from polypropylene to provide increased strength and durability when compared to PVC. 3" round rings with double boosters can hold up to 550 sheets of letter-size paper with ease. Rings are mounted on the back lid to let pages lie flat and prevent wear-and-tear of the documents. Sleek, clean appearance with a no-rivet spine provides a professional look for your important documents. It also includes two clear, inside horizontal pockets for additional storage and organization of loose documents and unpunched papers. |
| Product Type | Ring Binder |
| Product Name | Economy 3" Round-Ring View Binder |
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Manufacturer Part Number | 18581 |
| Product Series | 185 |
| Product Line | Economy View |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Binder Capacity | 3" |
| Fastener Type | Round Ring |
| Features |
|
| Fastener Material | Metal |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsill Ring Binder (sam-18581)