Blackmore
Samson SAUB1 UB1 USB Boundary Condenser Microphone - Black SAUB1_2
- SKU:
- 21155513
- MPN:
- saub1_2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:41:48 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:41:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
In light of the remarkable success of our USB microphones, Samson introduces the new UB1 USB boundary microphone. The UB1 is a surface-mount condenser microphone featuring an omni-directional pickup pattern and USB connectivity for easy recording directly to your computer. Since the UB1 is a class compliant USB device, it is compatible with both Mac OS and Windows.
The UB1 can be placed on a conference table, podium, alter or can be mounted using the keyhole mounting points. Because of its low-profile design, the UB1 allows for inconspicuous placement in any setting and will offer professional-grade recordings on either a desktop or laptop computer. The solid zinc body and sturdy steel grill construction make the UB1 a dependable tool for conference rooms, houses of worship, courtrooms, classrooms or anywhere else high quality computer recording is needed.
Package Contents:
- UB1 - USB Boundary Microphone
- 10 foot USB Cable
Features
- UB1 - USB Boundary Microphone
- 10 foot USB Cable
Specs
| Microphone | |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Type | Surface Mount |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 9" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Samson |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsontech.com |
| Marketing Information | In light of the remarkable success of our USB microphones, Samson introduces the new UB1 USB boundary microphone. The UB1 is a surface-mount condenser microphone featuring an omni-directional pickup pattern and USB connectivity for easy recording directly to your computer. Since the UB1 is a class compliant USB device, it is compatible with both Mac OS and Windows. The UB1 can be placed on a conference table, podium, alter or can be mounted using the keyhole mounting points. Because of its low-profile design, the UB1 allows for inconspicuous placement in any setting and will offer professional-grade recordings on either a desktop or laptop computer. The solid zinc body and sturdy steel grill construction make the UB1 a dependable tool for conference rooms, houses of worship, courtrooms, classrooms or anywhere else high quality computer recording is needed. |
| Product Type | Microphone |
| Product Name | UB1 - USB Boundary Microphone |
| Manufacturer | Samson Technologies Corp. |
| Manufacturer Part Number | SAUB1 |
| Product Model | UB1 |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information