samsung
Samsung [2021] 43" The Frame Customizable Bezel - Modern Brown (vg-scfa43bwbza)
- SKU:
- 20156876
- MPN:
- vg-scfa43bwbza
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 09:38:28 AM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 09:38:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 43-inch The Frame Customizable Bezel Modern Brown (VG-SCFA43BWBZA, 2021 Model)- MORE COLORS, MORE STYLES, MORE YOU: Customize your Samsung The Frame TV with an expanded range of bezel color and style options; Create the right look to reflect your living room, bedroom and any other room your television is on display
- CHOOSE YOUR COLOR: Select from White, Teak, Brown, Beige or Brick Red; Whether you want The Frame to blend in with your home dcor or furniture, or you want it to make a statement, theres a perfect combination for everyone
- CUSTOMIZE THE STYLE: Pick from two different bezel design types; Choose Modern to compliment your homes contemporary vibe or select Beveled for a more traditional appearance
- GET A FRESH NEW LOOK IN A SNAP: Installing and swapping out your bezel is a breeze; The Frames interchangeable bezels are magnetic, so you can switch them at your whim
- TELEVISION COMPATIBILITY: Modern bezels are compatible with 43 75 inch 2021 Samsung The Frame TVs; Beveled bezels are compatible with 55 inch and 65 inch 2021 Samsung The Frame TVs; Not compatible with 2020 Samsung The Frame TVs or earlier
- Brand Name: ?SAMSUNG
- Item Weight: ?11.4 ounces
- Product Dimensions: ?38.3 x 22.17 x 0.97 inches
- Country of Origin: ?Korea, Republic of
- Item model number: ?VG-SCFA43BWBZA
- Is Discontinued By Manufacturer: ?No
- Color Name: ?Modern Brown
- Special Features: ?Magnetic
Personalize the look of The Frame to complement your style. Customizable bezels are available in two styles and five colors, adding elegance to any dcor.*" * Images and videos are simulated and for illustration purposes only; *TV sold separately
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| Product Color | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | More colors, more styles, more you. Customizable Frame Express your style - even with your TV. An expanded range of bezel color and style options means you can create the right look to reflect your space. Choose your color Select from four colors: White, Teak, Brown or Brick Red. Whether you want The Frame to blend in with your decor or you want it to make a statement, there's a perfect combination for everyone. Customize the style Pick from two different bezel design types. Choose Modern to complement your home's contemporary vibe or select Beveled for a more traditional appearance. Find the combination that's just right Get a fresh new look in a snap How to install Swapping out the bezel color is a breeze - The Frame's interchangeable bezels are magnetic so you can customize them at your whim. Find the right bezel for your Frame TV based on size Modern bezels are compatible with 43-75" 2021 The Frame TVs. Beveled bezels are compatible with 65" and 55" 2021 The Frame TVs. |
| Product Type | TV Frame |
| Product Name | (2021) 43" The Frame Customizable Bezel - Modern Brown |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | VG-SCFA43BWBZA |
| Product Information | |
| Shape | Rectangle |
| Frame Width | 38.30" |
| Frame Height | 22.17" |
| Application/Usage |
|
| Frame Depth | 0.97" |
| Style | Modern |
| Features | Magnetic |
| Orientation | Landscape |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung [2021] 43" The Frame Customizable Bezel - Modern Brown (vg-scfa43bwbza)