samsung
Samsung 870 EVO MZ-77E4T0B/AM 4 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] (mz-77e4t0b-am)
- SKU:
- 18373926
- MPN:
- mz-77e4t0b-am
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:10:28 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $1,444.40 each 1444.4 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:10:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The SSD all-starThe perfect choice for creators, IT professionals or everyday users, the latest 870 EVO has indisputable performance, reliability and compatibility built upon Samsung's pioneering technology.
Excellence in performance
Everyday users can now enjoy professional-level SSD performance with the 870 EVO, which maximizes the SATA interface limit to 560/530 MB/s sequential speeds,* accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer that lets the SSD work faster, longer.
* Performance may vary based on SSDs firmware version and system hardware & configuration. Sequential write performance measurements are based on Intelligent TurboWrite technology.
* Test system configuration: Intel Core i7-7700K CPU @ 4.20GHz, DDR4 1200MHz 32GB, OS Windows 10 Pro x64, Chipset: ASUS PRIME Z270-A. All performance data was measured with the SSD as a secondary.
Industry-defining reliability
Meet the demands of each task. From everyday computing to 8K video processing with up to 600 TBW* under a 5-year limited warranty, plus a stable host experience, low lag with the 6th generation VNAND, and steady performance when multi-tasking with the powerful MKX controller.
* Warrantied TBW (terabytes written) for 870 EVO: 150 TBW for 250 GB model, 300 TBW for 500 GB model, 600 TBW for 1 TB model, 1,200 TBW for 2 TB model and 2,400 TBW for 4 TB model.
5-years or TBW, whichever comes first. For more information on the warranty, please find the enclosed warranty statement in the package.
More compatible than ever
The 870 EVO has been compatibility tested* for major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices.
* Compatibility tests conducted with Samsung internal, AMD, MSI, Gigabyte, Synology, QNAP, BlackMagicDesign and ATMOS. General Feature
Product Type
870 EVO SATA 2.5" SSD 4TB Family Line
870 EVO SATA 2.5" SSD Capacity
4TB Interface
SATA 6 Gbps Interface Compatibility
Windows10/Windows 8/Windows 7/Windows Server 2003 (32 bit and 64 bit), Vista (SP1 and above), XP (SP2 and above), MAC OSX and Linux Performance
Speed
Read/write speeds of up to 560/530 MB/s Encryption
Class 0 (AES 256) TCG/Opal v2.0, MS eDrive (IEEE1667) Type
Interface
SATA 6 Gb/s Interface, compatible with SATA 3 Gb/s and SATA 1.5 Gb/s interface Usage Application
Client PCs Storage
Capacity
4,000 GB (1 GB1 Billion byte by IDEMA)
- Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise) Key Features
Sequential Read Speed
Up to 560 MB/s Sequential Read
- Performance may vary based on system hardware and configuration Sequential Write Speed
Up to 530 MB/s Sequential Write
- Performance may vary based on system hardware and configuration
- Measured with Intelligent TurboWrite technology being activated Cache Memory
Samsung 4 GB Low Power DDR4 SDRAM Trim Support
TRIM Supported S.M.A.R.T. Support
S.M.A.R.T Supported GC (Garbage Collection)
Auto Garbage Collection Algorithm WWN Support
World Wide Name supported Device Sleep Mode Support
Yes General
Average Power Consumption (system level)
Average: 2.5 W
-Maximum: 5.0 W (Burst mode)
- Actual power consumption may vary depending on system hardware and configuration Power consumption (Idle)
Max. 35 mW
- Actual power consumption may vary depending on system hardware and configuration
Features
Operating System Compatibility:
Video Recording Devices
Windows 10
Windows 8
Windows 7
Windows Server 2003
Windows Vista
Windows XP
Mac OS X
Linux
Compatibility:
Video Recording Devices
Device Supported:
Desktop PC
Notebook
Storage System
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Drive Type | Internal |
| Height | 2.8" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 0.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | The SSD all-star The perfect choice for creators, IT professionals or everyday users, the latest 870 EVO has indisputable performance, reliability and compatibility built upon Samsung's pioneering technology. Excellence in performance Everyday users can now enjoy professional-level SSD performance with the 870 EVO, which maximizes the SATA interface limit to 560/530 MB/s sequential speeds, accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer that lets the SSD work faster, longer. Industry-defining reliability Meet the demands of each task. From everyday computing to 8K video processing - with up to 2,400 TBW under a 5-year limited warranty, plus a stable host experience, low lag with the 6th generation VNAND, and steady performance when multi-tasking with the powerful MKX controller. More compatible than ever The 870 EVO has been compatibility tested for major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices. Upgrade with ease Using the 870 EVO SSD is as simple as plugging it into the standard 2.5-inch SATA form factor on your desktop PC or laptop - the renewed migration software takes care of the rest. Samsung Magician software Make your drive work smoothly with enhanced Samsung Magician 6 software that helps you easily manage your drive, keep up with the latest updates, monitor the drive's health and status, or even enhance its performance. World's No. 1 Flash Memory Brand Experience the performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 870 EVO SATA 2.5" SSD 4TB |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZ-77E4T0B/AM |
| Product Model | MZ-77E4T0B/AM |
| Product Series | 870 EVO |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 530 MB/s |
| Buffer | 4 GB |
| Endurance (TBW) | 2400 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung 870 EVO MZ-77E4T0B/AM 4 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] (mz-77e4t0b-am)
$1,468.39