samsung
Samsung 870 EVO MZ-77E500BW 500 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] - Black
- SKU:
- 21293011
- MPN:
- mz-77e500bw
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:03:17 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $545.59 each 545.59 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:03:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The world's favourite SSD
The latest model of the world's best-selling SSD series has finally arrived. The 870 EVO inherits the legacy of Samsung's pioneering SSD technology, boasting upgraded performance, reliability, and compatibility to suit the needs of anyone from contents creators, IT professionals, to everyday users.
Excellence in performance
Achieving the maximum SATA interface limit of up to 560/530 MB/s sequential speeds, the 870 EVO features improved random speed and sustained performance compared to the previous 860 EVO. Intelligent TurboWrite accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer.
Trusted Reliability
Providing up to 2,400 TBW under a 5 year limited warranty, the 870 EVO provides dependable reliability. It withstands tasks from everyday computing to 8K video processing and comes equipped with the latest 6th Gen. VNAND and MKX controller that helps to ensure a stable host experience.
More compatible than ever
The 870 EVO passed compatibility tests with major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices. As the latest entry in the globally best-selling EVO series, the 870 EVO's proven versatility is compatible with systems and tasks of most users.
Upgrade with ease
Upgrading to the 870 EVO is made easy for anyone with a desktop PC or laptop that supports a standard 2.5-inch SATA form factor. Enjoying this masterpiece SSD is as convenient as plugging in the 870 EVO into a SATA slot, and letting the renewed migration software take care of the rest.
Samsung Magician
Advanced drive management made simple. The Samsung Magician software will help you keep an eye on your drive. A suite of user-friendly tools helps keep your drive up to date, monitor drive health and speed, and even boost performance.
World's No.1 Flash Memory
Experience the superior performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust.
Features
Video Recording Devices
Device Supported:
Storage System
Desktop PC
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
| Product Color | Black |
| Drive Type | Internal |
| Height | 2.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.9" |
| Depth | 0.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | The world's favourite SSD The latest model of the world's best-selling SSD series has finally arrived. The 870 EVO inherits the legacy of Samsung's pioneering SSD technology, boasting upgraded performance, reliability, and compatibility to suit the needs of anyone from contents creators, IT professionals, to everyday users. Excellence in performance Achieving the maximum SATA interface limit of up to 560/530 MB/s sequential speeds, the 870 EVO features improved random speed and sustained performance compared to the previous 860 EVO. Intelligent TurboWrite accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer. Trusted Reliability Providing up to 2,400 TBW under a 5 year limited warranty, the 870 EVO provides dependable reliability. It withstands tasks from everyday computing to 8K video processing and comes equipped with the latest 6th Gen. VNAND and MKX controller that helps to ensure a stable host experience. More compatible than ever The 870 EVO passed compatibility tests with major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices. As the latest entry in the globally best-selling EVO series, the 870 EVO's proven versatility is compatible with systems and tasks of most users. Upgrade with ease Upgrading to the 870 EVO is made easy for anyone with a desktop PC or laptop that supports a standard 2.5-inch SATA form factor. Enjoying this masterpiece SSD is as convenient as plugging in the 870 EVO into a SATA slot, and letting the renewed migration software take care of the rest. Samsung Magician Advanced drive management made simple. The Samsung Magician software will help you keep an eye on your drive. A suite of user-friendly tools helps keep your drive up to date, monitor drive health and speed, and even boost performance. World's No.1 Flash Memory Experience the superior performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 870 EVO SATA 2.5" SSD 500GB |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZ-77E500BW |
| Product Model | MZ-77E500BW |
| Product Series | 870 EVO |
| Drive Performance | |
| Buffer | 512 MB |
| Endurance (TBW) | 300 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information