samsung
Samsung 990 PRO 4 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] - Black (mz-v9p4t0bw)
- SKU:
- 21340042
- MPN:
- mz-v9p4t0bw
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:40:11 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:40:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ultimate SSD
Reach max performance of PCIe® 4.0. Experience longer-lasting, opponent-blasting speed. The in-house controller's smart heat control delivers supreme power efficiency while maintaining ferocious speed and performance, to always keep you at the top of your game.
PCIe 4.0 speed maximised
Huge speed boost. 40% and 55% faster random read/write speeds than 980 PRO - up to 1400K/1550K IOPS, while sequential read/write speeds up to 7450/6900 MB/s reach near max performance of PCIe® 4.0. Fly high in gaming, video and 3D editing, data analysis, and more.
Breakthrough power efficiency
More power-efficient performance. Higher performance usually consumes more power. But 990 PRO uses less power with over 50%" improved performance per Watt over 980 PRO. This low-power design makes max PCIe® 4.0 performance possible with optimal power efficiency.
Smart thermal solution
Speed beyond the heat. The nickel-coated controller and cutting-edge thermal control algorithm manage heat for unwavering performance. The heat spreader label controls NAND chip heat, while Dynamic Thermal Guard keeps temperatures optimal.
The champion maker
The best gameplay experience. A more than 55% improvement in random performance enables faster loads for ultimate gaming realism on PS5 and DirectStorage PC games.
Samsung Magician software
Unlock the full power of 990 PRO. Samsung Magician software's user-friendly suite of optimisation tools always gets you the best SSD performance. Protect data, get updates, monitor drive health, and set up LED colour combinations. Your personal SSD toolkit.
World's No.1 Flash Memory
Experience superior performance and reliability you only get from the world's No.1 flash memory brand since 2003. All components and firmware are produced in-house, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, for integrated start-to-finish quality you can trust.
Features
Notebook
Gaming Console
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Length | 3.1" |
| Product Color | Black |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | The ultimate SSD Reach max performance of PCIe® 4.0. Experience longer-lasting, opponent-blasting speed. The in-house controller's smart heat control delivers supreme power efficiency while maintaining ferocious speed and performance, to always keep you at the top of your game. PCIe 4.0 speed maximised Huge speed boost. 40% and 55% faster random read/write speeds than 980 PRO - up to 1400K/1550K IOPS, while sequential read/write speeds up to 7450/6900 MB/s reach near max performance of PCIe® 4.0. Fly high in gaming, video and 3D editing, data analysis, and more. Breakthrough power efficiency More power-efficient performance. Higher performance usually consumes more power. But 990 PRO uses less power with over 50%" improved performance per Watt over 980 PRO. This low-power design makes max PCIe® 4.0 performance possible with optimal power efficiency. Smart thermal solution Speed beyond the heat. The nickel-coated controller and cutting-edge thermal control algorithm manage heat for unwavering performance. The heat spreader label controls NAND chip heat, while Dynamic Thermal Guard keeps temperatures optimal. The champion maker The best gameplay experience. A more than 55% improvement in random performance enables faster loads for ultimate gaming realism on PS5 and DirectStorage PC games. Samsung Magician software Unlock the full power of 990 PRO. Samsung Magician software's user-friendly suite of optimisation tools always gets you the best SSD performance. Protect data, get updates, monitor drive health, and set up LED colour combinations. Your personal SSD toolkit. World's No.1 Flash Memory Experience superior performance and reliability you only get from the world's No.1 flash memory brand since 2003. All components and firmware are produced in-house, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, for integrated start-to-finish quality you can trust. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 990 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZ-V9P4T0BW |
| Product Series | 990 PRO |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 7450 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 6900 MB/s |
| Random 4KB Read | 1600000IOPS |
| Random 4KB Write | 1550000IOPS |
| Endurance (TBW) | 2400 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information