samsung
Samsung Book Cover Keyboard/Cover Case [Book Fold] Samsung Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9 FE Tablet - Black (ef-dx725ubeguj)
- SKU:
- 21081543
- MPN:
- ef-dx725ubeguj
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:54:14 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $130.66 each 130.66 |
| Buy 3 - 8 | and pay only $128.63 each 128.63 |
| Buy 9 or above | and pay only $125.27 each 125.27 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:54:14 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Protect your tablet -and create more -with a cover that doubles as a keyboard. The Book Cover Keyboard is made sturdy but lightweight to attach easily to your Galaxy Tab S9 FE so you can type like you would on a PC, anywhere you go.
PC-like experience anywhere you go
Get that PC feeling with the Galaxy Tab S9 FE Book Cover Keyboard. The full-size keycaps, function keys and trackpad, combined with DeX Mode, deliver a PC-like experience with a single tap.
On-the-go flexibility
With its magnetic design, you can easily detach and reattach the back cover to tailor your device to fit your everyday needs.
Versatile viewing comfort
Take it all the way back to 150 degrees for a new level of freedom with the Book Cover Keyboard. Adjust the hinge on the back to find your perfect position to send emails, enjoy your favorite content and more from any angle.
Enhance your productivity with wireless sharing
With Wireless Keyboard Sharing, you can connect to compatible Galaxy devices and type or navigate on them with ease.?It's like seamlessly switching to your phone and using it the same way as you would your tablet.
Features
Galaxy Tab S9
Galaxy Tab S9 FE
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Samsung - Galaxy Tab S9/S9 5G/ S9 FE/ S9 FE 5G
Brand Compatibility:
Samsung
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 14.92 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 6.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Depth | 0.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Protect your tablet -and create more -with a cover that doubles as a keyboard. The Book Cover Keyboard is made sturdy but lightweight to attach easily to your Galaxy Tab S9 FE so you can type like you would on a PC, anywhere you go. PC-like experience anywhere you go Get that PC feeling with the Galaxy Tab S9 FE Book Cover Keyboard. The full-size keycaps, function keys and trackpad, combined with DeX Mode, deliver a PC-like experience with a single tap. On-the-go flexibility With its magnetic design, you can easily detach and reattach the back cover to tailor your device to fit your everyday needs. Versatile viewing comfort Take it all the way back to 150 degrees for a new level of freedom with the Book Cover Keyboard. Adjust the hinge on the back to find your perfect position to send emails, enjoy your favorite content and more from any angle. Enhance your productivity with wireless sharing With Wireless Keyboard Sharing, you can connect to compatible Galaxy devices and type or navigate on them with ease.?It's like seamlessly switching to your phone and using it the same way as you would your tablet. |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Product Name | Book Cover Keyboard - AI Key, Galaxy Tab S9 | S9 5G | S9 FE | S9 FE 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | EF-DX725UBEGUJ |
| Product Line | Book Cover |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Case Features |
|
| Style | Book Fold |
Warranty Information