samsung
Samsung Odyssey G3 S32DG302EN 32" Class Full HD Gaming LED Monitor - 16:9 - Black (ls32dg302enxza)
- SKU:
- 20905332
- MPN:
- ls32dg302enxza
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:32:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | Add to cart for pricing 1 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:32:23 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SAMSUNG 32-Inch Odyssey G3 (G30D) Series FHD Gaming Monitor, 1ms, 180Hz, AMD FreeSync, Adjustable Stand, Black Equalizer, Virtual Aim Point, Eye Saver Mode, Flicker-Free, LS32DG302ENXZA, 2024- REACT IN REAL TIME: 180Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultrasmooth action; 1ms response time (MPRT) provides frames with minimal blur, allowing you to jump on enemies right when you see them
- STAY IN SYNC WITH THE ACTION: AMD Radeon FreeSync keeps your monitor and graphics card refresh rate in sync to reduce image tearing; Watch movies and play games without interruptions; Even the fastest scenes look seamless and smooth
- DISCOVER ENEMIES IN THE SHADOWS WITH BETTER VISIBILITY: Black Equalizer allows you to adjust dark areas in games, letting you spot your enemies in even the darkest hiding nooks
- A NEW LEVEL OF ACCURACY: Line up more accurate shots with Virtual Aim Point; Crosshairs on the screen give you a new level of accuracy in any game, when precision can mean the difference between life and death
- FRESH EYES WIN MORE: Eye Saver Mode minimizes blue light to help keep your eyes relaxed and comfortable when gaming for extended periods; The Odyssey G3 also reduces irritating and frustrating screen flicker, so you can focus longer
- TAKE IN THE FULL VIEW: Your legacy has no boundaries; The 3-sided borderless design unveils maximum space for bigger, bolder gameplay; Line up two displays precisely in a dual-monitor setup, making it impossible for enemies to slip through the cracks
- YOUR GAMES TAILORED TO YOU: Reach the height of winning; Swivel, tilt, pivot and adjust your monitor height until all enemies are in perfect view; Your ergonomic stand can be moved freely so you can find total gaming comfort
Package Contents:
- 32" Odyssey G3 (G30D) FHD 180Hz 1ms Gaming Monitor with Ergonomic Stand
- Power Cable
- HDMI Cable
- DisplayPort Cable
Features
Package Contents:
Gaming
- 32" Odyssey G3 (G30D) FHD 180Hz 1ms Gaming Monitor with Ergonomic Stand
- Power Cable
- HDMI Cable
- DisplayPort Cable
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 48 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 28.31" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.35 lb |
| Depth | 3.7" |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 23.52" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.80" |
| Height | 17.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 28.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPort 1.4 Ports | 1 |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Epic screen. Epic play. | React in real time 180Hz Refresh Rate & 1ms Response Time (MPRT) Speed through scenes. 180Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultrasmooth action. 1ms response time (MPRT) provides frames with minimal blur, allowing you to jump on enemies right when you see them Stay in sync with the action | AMD FreeSync™ Superfluid entertainment experience. AMD Radeon FreeSync™ keeps your monitor and graphics card refresh rate in sync to reduce image tearing. Watch movies and play games without interruptions. Even the fastest scenes look seamless and smooth Discover enemies in the shadows with better visibility | Black Equalizer Black Equalizer allows you to adjust dark areas in games, letting you spot your enemies in even the darkest hiding nooks A new level of accuracy | Virtual Aim Point Line up more accurate shots with Virtual Aim Point. Crosshairs on the screen give you a new level of accuracy in any game, when precision can mean the difference between life and death. Fresh eyes win more | Eye Saver Mode & Less Screen Flickering Play for even longer. Eye Saver Mode minimizes blue light to help keep your eyes relaxed and comfortable when gaming for extended periods. The Odyssey G3 also reduces irritating and frustrating screen flicker, so you can focus longer with less distraction and eye strain. Take in the full view | 3-Sided Borderless Design Your legacy has no boundaries. The 3-sided borderless design unveils maximum space for bigger, bolder gameplay. Line up two displays precisely in a dual-monitor setup, making it impossible for enemies to slip through the cracks. Your games tailored to you | Ergonomic Stand Reach the height of winning. Swivel, tilt, pivot and adjust your monitor height until all enemies are in perfect view. Your display can be moved freely so you can find total gaming comfort. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Name | 32" Odyssey G3 (G30D) FHD 180Hz 1ms Gaming Monitor with Ergonomic Stand |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS32DG302ENXZA |
| Product Model | S32DG302EN |
| Product Series | G30D |
| Product Line | Odyssey G3 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 27.50" x 15.46" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 32" |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 50°F (10°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung Odyssey G3 S32DG302EN 32" Class Full HD Gaming LED Monitor - 16:9 - Black (ls32dg302enxza)