samsung
Samsung S85H QN48S85HAE 48" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn48s85haexza)
- SKU:
- 21487875
- MPN:
- qn48s85haexza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:33:53 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:33:53 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Self-illuminating pixels deliver breathtaking contrast and brightness
Take in dazzling brightness and inky blacks with lifelike color on this AI-enhanced OLED TV that makes old and new content look incredible. And, your favorite video games feel intense while staying smooth thanks to the Premium Gaming Pack.
Dynamic brightness and contrast | OLED HDR
Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene to improve brightness for a more dynamic picture.
The power behind the stunning picture | NQ4 AI Gen2 Processor
The advanced powerhouse behind your TV's performance, the NQ4 AI Gen2 Processor analyzes and enhances content in real time, delivering sharper images, smoother motion, and more vibrant colors. From fast-paced action scenes to quiet dramatic moments, everything looks more lifelike and engaging. Combined with advanced sound processing, it creates a truly cinematic experience in your home.
Next-level gaming with reduced motion blur and low latency | Premium Gaming Pack
Dive into next-level gaming with smooth, tear-free graphics and real-time responsiveness. Level up your gameplay with Motion Xcelerator 120Hz, NVIDIA G-SYNC or AMD FreeSync Premium for low latency.
Bring smooth motion to games and sports | Motion Xcelerator 120Hz
Whether gaming or watching sports, enjoy responsive performance with smooth, blur-free visuals. With dynamic refresh technology, every move stays sharp and clear, no matter how intense the action gets.
Theatrical multidimensional sound that puts you at the center of the action. | Dolby Atmos
Feel like you're at the center of your favorite movie or show with spatial audio that moves around you and above you. Hear helicopters buzzing overhead or music like you're in a grand concert hall.
Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen
Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date.
Your smart home command center | SmartThings (Built-in SmartThings Hub & Home Insight)
Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance.
Package Contents:
- QN48S85HAE Smart OLED TV
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
- User Manual
- Power Cable
Features
- QN48S85HAE Smart OLED TV
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
- User Manual
- Power Cable
Energy Star:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 27.12 lb |
| Height with Stand | 26.87" |
| Product Color | Graphite Black |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 8.25" |
| Height | 24.4" |
| Width with Stand | 42.10" |
| Color Family | Black |
| Width | 42.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 29.10 lb |
| Depth | 1.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 191 kWh |
| Operating Power Consumption | 205 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Self-illuminating pixels deliver breathtaking contrast and brightness Take in dazzling brightness and inky blacks with lifelike color on this AI-enhanced OLED TV that makes old and new content look incredible. And, your favorite video games feel intense while staying smooth thanks to the Premium Gaming Pack. Dynamic brightness and contrast | OLED HDR Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene to improve brightness for a more dynamic picture. The power behind the stunning picture | NQ4 AI Gen2 Processor The advanced powerhouse behind your TV's performance, the NQ4 AI Gen2 Processor analyzes and enhances content in real time, delivering sharper images, smoother motion, and more vibrant colors. From fast-paced action scenes to quiet dramatic moments, everything looks more lifelike and engaging. Combined with advanced sound processing, it creates a truly cinematic experience in your home. Next-level gaming with reduced motion blur and low latency | Premium Gaming Pack Dive into next-level gaming with smooth, tear-free graphics and real-time responsiveness. Level up your gameplay with Motion Xcelerator 120Hz, NVIDIA G-SYNC or AMD FreeSync Premium for low latency. Bring smooth motion to games and sports | Motion Xcelerator 120Hz Whether gaming or watching sports, enjoy responsive performance with smooth, blur-free visuals. With dynamic refresh technology, every move stays sharp and clear, no matter how intense the action gets. Theatrical multidimensional sound that puts you at the center of the action. | Dolby Atmos Feel like you're at the center of your favorite movie or show with spatial audio that moves around you and above you. Hear helicopters buzzing overhead or music like you're in a grand concert hall. Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date. Your smart home command center | SmartThings (Built-in SmartThings Hub & Home Insight) Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance. |
| Product Type | Smart OLED TV |
| Product Name | QN48S85HAE Smart OLED TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN48S85HAEXZA |
| Product Model | QN48S85HAE |
| Product Series | S85H |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 48" |
| Streaming Service |
|
| Language Supported |
|
| Virtual Assistant Supported |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2026 |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| Media Player | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Service Type | TV Plus |
| Screen Size Class | 48" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 20 W |
Warranty Information