samsung
Samsung S85H QN55S85HAE 55" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn55s85haexza)
- SKU:
- 21487869
- MPN:
- qn55s85haexza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL, MS warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:37:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:37:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Samsung 55-Inch Class OLED S85H Series Samsung Vision AI Smart TV (2026 Model, 55S85H) OLED HDR, NQ4 AI Gen2 Processor, 4K AI Upscaling, AI Sound Controller, Color Booster Pro, Alexa Built-in- OLED HDR: Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene* to improve brightness for a more dynamic picture.
- NQ4 AI GEN2 PROCESSOR: The advanced powerhouse behind your TVs performance, the NQ4 AI Gen2 Processor analyzes and enhances content in real time, delivering sharper images, smoother motion, and more vibrant colors. From fast-paced action scenes to quiet dramatic moments, everything looks more lifelike and engaging. Combined with advanced sound processing, it creates a truly cinematic experience in your home.*
- PREMIUM GAMING PACK: Dive into next-level gaming with smooth, tear-free graphics and real-time responsiveness. Level up your gameplay with Motion Xcelerator120Hz, NVIDIA G-SYNC or AMD FreeSync Premium for low latency.*
- 4K AI UPSCALING: Watch your favorite shows and videos in stunning detail. Advanced AI processing upscales your content to captivating 4K resolution, ensuring sharp visuals and smooth picture quality, whether you're streaming, gaming or watching movies.*
- PANTONE VALIDATED: With colors validated by the experts at Pantone, you can be sure colors look realistic, and skin tones are accurately rendered, for a vibrant, true-to-life picture.
- COLOR BOOSTER PRO: Experience every scene in richer, more vibrant colors. AI* transforms hues in real-time for dynamic, lifelike visuals, making every moment more immersive and unforgettable.
- Display Technology: OLED
- Resolution: 4K
- Refresh Rate: 120 Hz
- Aspect Ratio: 16:9
- HDR Format Supported: HDR10+
- Display Refresh Rate in Hertz: 120
- Screen Size: 55 Inches
- Item Dimensions D x W x H: 9.3"D x 48.3"W x 30.1"H
- Item Weight: 29.5 Pounds
- Item Weight Without Stand: 28.7 Pounds
- Size: 55 Inch
- Connectivity Technology: Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi
- Total Number of HDMI Ports: 4
- Bluetooth Version: 5.3
- Connector Type: Ethernet, HDMI, USB
- Mounting Type: Wall Mount
- VESA Mount Standard: 300 x 200 mm
- Brand: Samsung
- Built-In Media: Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual, Warranty Card
- Antenna Location: Entertainment
- Model Year: 2026
- Model Number: QN55S85HAEXZA
- Warranty Description: 1 Year Manufacturer
- Specific Uses For Product: Entertainment
- Manufacturer: SAMSUNG
- UPC: 198957269882
- Mfr Part Number: QN55S85HAEXZA
- Additional Features: Built-In Speaker, Game Mode
- Operating System: Tizen
- Remote Control Technology: Bluetooth
- Color: Graphite Black
Take in dazzling brightness and inky blacks with lifelike color on this AI-enhanced OLED TV that makes both old and new content look incredible, analyzing each scene to unveil hidden details*. And, your favorite video games feel intense and competitive while staying smooth at up to 120Hz thanks to the Premium Gaming Pack.
*Utilizes AI-based formulas
*Utilizes AI-Based formulas to upscale to 4K resolution. Resulting picture may vary based on source content.
*Compatibility varies based on source of content (NVIDIA G-SYNC requires PC, AMD FreeSync compatible with PC and console gaming). Performance and viewing experience may vary according to types of content and graphics processing unit. .
Package Contents:
- QN55S85HAE Smart OLED TV
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
- User Manual
- Power Cable
Features
Package Contents:
Yes
- QN55S85HAE Smart OLED TV
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
- User Manual
- Power Cable
Energy Star:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 28.66 lb |
| Height with Stand | 30.09" |
| Product Color | Graphite Black |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 9.26" |
| Height | 27.8" |
| Width with Stand | 48.26" |
| Color Family | Black |
| Width | 48.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 29.54 lb |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 215 kWh |
| Operating Power Consumption | 240 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Self-illuminating pixels deliver breathtaking contrast and brightness Take in dazzling brightness and inky blacks with lifelike color on this AI-enhanced OLED TV that makes old and new content look incredible. And, your favorite video games feel intense while staying smooth thanks to the Premium Gaming Pack. Dynamic brightness and contrast | OLED HDR Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene to improve brightness for a more dynamic picture. The power behind the stunning picture | NQ4 AI Gen2 Processor The advanced powerhouse behind your TV's performance, the NQ4 AI Gen2 Processor analyzes and enhances content in real time, delivering sharper images, smoother motion, and more vibrant colors. From fast-paced action scenes to quiet dramatic moments, everything looks more lifelike and engaging. Combined with advanced sound processing, it creates a truly cinematic experience in your home. Next-level gaming with reduced motion blur and low latency | Premium Gaming Pack Dive into next-level gaming with smooth, tear-free graphics and real-time responsiveness. Level up your gameplay with Motion Xcelerator 120Hz, NVIDIA G-SYNC or AMD FreeSync Premium for low latency. Bring smooth motion to games and sports | Motion Xcelerator 120Hz Whether gaming or watching sports, enjoy responsive performance with smooth, blur-free visuals. With dynamic refresh technology, every move stays sharp and clear, no matter how intense the action gets. Theatrical multidimensional sound that puts you at the center of the action. | Dolby Atmos Feel like you're at the center of your favorite movie or show with spatial audio that moves around you and above you. Hear helicopters buzzing overhead or music like you're in a grand concert hall. Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date. Your smart home command center | SmartThings (Built-in SmartThings Hub & Home Insight) Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance. |
| Product Type | Smart OLED TV |
| Product Name | QN55S85HAE Smart OLED TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN55S85HAEXZA |
| Product Model | QN55S85HAE |
| Product Series | S85H |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Streaming Service |
|
| Language Supported |
|
| Virtual Assistant Supported |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2026 |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| Media Player | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Service Type | TV Plus |
| Screen Size Class | 55" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 20 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung S85H QN55S85HAE 55" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn55s85haexza)
$1,280.36