samsung
Samsung S90H QN55S90HAE 55" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn55s90haexza)
- SKU:
- 21487887
- MPN:
- qn55s90haexza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:33:54 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:33:54 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Samsung QN55S90HAEXZA Smart TV - OLED HDR+ - Glare Free - NQ4 AI Gen3 Processor - Ultimate Gaming Pack - 4K AI Upscaling Pro - AI Motion Enhancer Pro - Auto HDR Remastering - AI Sound Controller Pro - Dolby Atmos - OTS Lite - Active Voice Amplifier Pro - Adaptive Sound Pro - AI Customization Pro - Motion Xcelerator 165Hz - Self-illuminating pixels - Ultra Viewing Angle - VRR - Real Depth Enhancer - Contrast Booster - Perceptional Color Mapping - HDR10+ - 2.1CH - Q-Symphony - Bluetooth Audio - 360 Audio - LaserSLim Design - 4 Bezel-less - Simple Plus Blade Stand - Vision AI Companion - AI Soccer Mode Pro - Live Translate - Multi AI Agents - Pet & Family Care - Home Insight - One UI Tizen - Samsung TV Plus - Smart Home Connectivity - Built-in Smart Assistants - Far-Field Voice Interations - Web Browser - Samsung Health - Multi Device Experience - Multi-View - Buds Auto Switch - Daily+ - Now Brief - Workout Tracker - Karaoke Mic - Multi-Control - Storage Share - Gaming Hub - Cloud Gaming - AI Auto Game Mode - ALLM - Game Motion Plus - Super Ultra Wide Game View - Game Bar - Mini Map Zoom - Freesync Premium Pro - NVIDA G-SYNC - HGiG - Hue Sync - Wi-Fi 6E - Bluetooth BT5.3 - HDMI 4 - USB-A 3 - LAN - Optical - RF - RS-232C - Accessories Included: SolarCell Remote, Power Cable, User Manual - 300x200 VESA - (48.2"W x 10.4"D x 30.5"H) - (Graphite Black)OLED HDR+ WITH GLARE FREE: Experience incredible brightness and deep contrast. Advanced AI enhances details; while Glare Free technology eliminates distracting reflections. NQ4 AI GEN3 PROCESSOR: Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and sound; resulting in an exceptional 4K experience for streaming; gaming; live sports and more. ULTIMATE GAMING PACK: Conquer the competition with ultra-smooth; tear-free; low-latency gameplay and real-time responsiveness. 4K AI UPSCALING PRO: See impressive details on screen. AI processor upscales everything you watch to 4K using 128 AI neural networks and ensures incredibly sharp and smooth picture quality. AI MOTION ENHANCER PRO: The AI processor smooths the motion of fast-moving balls and text; reducing blur and flickering; so you don't lose sight of the action.
Package Contents:
- QN55S90HAE Smart OLED TV
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
- User Manual
- Power Cable
Features
Package Contents:
Yes
- QN55S90HAE Smart OLED TV
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
- User Manual
- Power Cable
Energy Star:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 32.19 lb |
| Height with Stand | 30.46" |
| Product Color | Graphite Black |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 10.44" |
| Height | 27.9" |
| Width with Stand | 48.24" |
| Color Family | Black |
| Width | 48.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 35.05 lb |
| Depth | 1.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 222 kWh |
| Operating Power Consumption | 330 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 165Hz |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | Pixel-perfect contrast with no distracting reflections Level up your OLED experience and leave distracting reflections behind with Glare Free technology. Self-illuminating pixels deliver precise contrast and color. Video games look ultra-smooth with the Ultimate Gaming Pack, made better with our AI-powered processor for more depth and detail Striking, lifelike picture without distracting reflections | OLED HDR+ with Glare Free Experience incredible brightness and deep contrast. Advanced AI enhances details, while Glare Free technology eliminates distracting reflections. Powerful 4K AI processor | NQ4 AI Gen3 Processor Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and sound, resulting in an exceptional 4K experience for streaming, gaming, live sports and more. Peak gaming performance | Ultimate Gaming Pack Dive into next-level immersion created by ultra-smooth, tear-free, low latency gaming with real-time response performance. Unlock the ultimate gaming experience with the powerful combination of Motion Xcelerator 165Hz, AMD FreeSync Premium Pro and NVIDIA G-Sync. Bring smooth motion to sports and enjoy virtually tear-free gaming | Motion Xcelerator 165Hz Experience smooth visuals and blazing fast speeds for VRR gaming at up to 4K 165Hz. Theatrical multidimensional sound that puts you at the center of the action. | Dolby Atmos ® Feel like you're at the center of your favorite movie or show with spatial audio that moves around you and above you. Hear helicopters buzzing overhead or music like you're in a grand concert hall. Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date. Your smart home command center | SmartThings (Built-in SmartThings Hub & Home Insight) Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance. |
| Product Type | Smart OLED TV |
| Product Name | QN55S90HAE Smart OLED TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN55S90HAEXZA |
| Product Model | QN55S90HAE |
| Product Series | S90H |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Streaming Service |
|
| Language Supported |
|
| Virtual Assistant Supported |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2026 |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| Media Player | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Service Type | TV Plus |
| Screen Size Class | 55" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 3 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 40 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Samsung S90H QN55S90HAE 55" Smart OLED TV - 4K UHDTV - Graphite Black (qn55s90haexza)
$1,623.32