samsung
Samsung The Frame Pro LS03HW QN65LS03HWF 65" Smart LED-LCD TV 2026 - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR] - Black (qn65ls03hwfxza)
- SKU:
- 21487899
- MPN:
- qn65ls03hwfxza
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:34:29 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:34:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Art TV masterpiece with spectacular picture and a stunning, sleek design
Our most advanced Art TV unlocks a collection of world-renowned artwork while the modern frame, matte screen and wireless connection create a true-to-life art viewing experience, free of clutter . Enjoy spectacular picture quality and sound, powered by Samsung Vision AI.
Spectacular mini LED-powered glare-free picture | Glare Free with Neo QLED
With mini LEDs for precision lighting, our best Art TV picture delivers spectacular and immersive viewing. Enjoy your favorite shows without distracting reflections, allowing you to immerse yourself in the content-whether the sun is streaming through your windows or that one lamp is on while watching the latest thriller.
A picture frame aesthetic with wireless connection hub | Modern Frame Design with Wireless One Connect
Elevate any room with this stunning fusion of technology and artistry. Customizable bezels let you choose your style, while the revolutionary wireless connection hub, allows for flexibility in mounting options, free from unsightly cords and clutter.
Your personal art gallery on your TV. | Art Mode
When you're not watching TV, The Frame transforms into art. Access a curated collection from the Art Store or upload your own photos. Finish the look with various mat styles and colors.
Access art from world-famous galleries and artists | Art Store
Find the perfect piece of artwork from the world's leading museums and artists such as The Met, MoMA, Salvador Dali, Keith Haring, Jean Michel Basquiat and more.
Go big without the blur | Supersize Picture Enhancer
Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with dramatic contrast and reduced noise. Your content will look huge, sharp and clear - just like you want it.
Hangs like a picture | Slim Fit Wall Mount Included
The Frame looks like art for many reasons. When mounted flush against the wall, the gap between the TV and the wall is minimal, creating the illusion of a genuine piece of art.
Update the look to match any style | Customizable Frame
Your home, your style. Choose from a variety of magnetic bezels to match your space. You can choose different colors and styles that complement your home décor or change it up based on your mood.
Only on when you need it | Motion + Brightness Sensor
Show your artwork only when it matters. The screen will automatically turn on when someone enters the room and adjust brightness and color based on the room's lighting.
Powerful 4K AI processor | NQ4 AI Gen3 Processor
Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and sound, resulting in an exceptional 4K experience for streaming, gaming, live sports and more.
Package Contents:
- The Frame Pro QN65LS03HWF Smart LED-LCD TV
- Remote Controller
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Studio Stand Support
- Customizable Frame Support
- User Manual
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- Power Cable
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
Features
- The Frame Pro QN65LS03HWF Smart LED-LCD TV
- Remote Controller
- Slim Fit Wall-Mount Support
- Studio Stand Support
- Customizable Frame Support
- User Manual
- Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22)
- Power Cable
- SlimFit Cam Support
- Zigbee / Thread Module Dongle Support
On Screen Display (OSD) Languages:
English
Spanish
French
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 48 lb (21.77 kg) |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 57.30" |
| Weight with Stand (Approximate) | 48.90 lb |
| Depth | 0.98" (25 mm) |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 34.10" |
| Mount Type | Wall Mount |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| Depth with Stand | 10.10" |
| Height | 32.90" (836 mm) |
| Color Family | Black |
| Width | 57.30" (1455 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 317 kWh |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Maximum Operating Power Consumption | 195 W |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | The Art TV masterpiece with spectacular picture and a stunning, sleek design Our most advanced Art TV unlocks a collection of world-renowned artwork while the modern frame, matte screen and wireless connection create a true-to-life art viewing experience, free of clutter . Enjoy spectacular picture quality and sound, powered by Samsung Vision AI. Spectacular mini LED-powered glare-free picture | Glare Free with Neo QLED With mini LEDs for precision lighting, our best Art TV picture delivers spectacular and immersive viewing. Enjoy your favorite shows without distracting reflections, allowing you to immerse yourself in the content-whether the sun is streaming through your windows or that one lamp is on while watching the latest thriller. A picture frame aesthetic with wireless connection hub | Modern Frame Design with Wireless One Connect Elevate any room with this stunning fusion of technology and artistry. Customizable bezels let you choose your style, while the revolutionary wireless connection hub, allows for flexibility in mounting options, free from unsightly cords and clutter. Your personal art gallery on your TV. | Art Mode When you're not watching TV, The Frame transforms into art. Access a curated collection from the Art Store or upload your own photos. Finish the look with various mat styles and colors. Access art from world-famous galleries and artists | Art Store Find the perfect piece of artwork from the world's leading museums and artists such as The Met, MoMA, Salvador Dali, Keith Haring, Jean Michel Basquiat and more. Go big without the blur | Supersize Picture Enhancer Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with dramatic contrast and reduced noise. Your content will look huge, sharp and clear - just like you want it. Hangs like a picture | Slim Fit Wall Mount Included The Frame looks like art for many reasons. When mounted flush against the wall, the gap between the TV and the wall is minimal, creating the illusion of a genuine piece of art. Update the look to match any style | Customizable Frame Your home, your style. Choose from a variety of magnetic bezels to match your space. You can choose different colors and styles that complement your home décor or change it up based on your mood. Only on when you need it | Motion + Brightness Sensor Show your artwork only when it matters. The screen will automatically turn on when someone enters the room and adjust brightness and color based on the room's lighting. Powerful 4K AI processor | NQ4 AI Gen3 Processor Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and sound, resulting in an exceptional 4K experience for streaming, gaming, live sports and more. |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | The Frame Pro QN65LS03HWF Smart LED-LCD TV |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | QN65LS03HWFXZA |
| Product Model | QN65LS03HWF |
| Product Series | LS03HW |
| Product Line | The Frame Pro |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Streaming Service | AirPlay |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Picture Mode |
|
| Electronic Program Guide | Yes |
| Model Year | 2026 |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| Service Type | TV Plus |
| Web Browser | Yes |
| Screen Size Class | 65" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 5 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | 240Hz DLG |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Number of Speakers | 4 |
| Sound System |
|
| RMS Output Power | 40 W |
Warranty Information