samsung
Samsung SM-I610NZSAXAR Galaxy Xr [256gb 16gb] Silver Shadow
- SKU:
- 21433380
- MPN:
- sm-i610nzsaxar
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:12:41 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:12:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A view no ticket can buy
Step onto the field without leaving your living room. The 4K Micro-OLED display on Galaxy XR lets you experience every play like you're part of the action.
One ask away from anywhere
When travel planning with Google Gemini? on Galaxy XR, prepping feels more like exploring with a cultural concierge that knows all of the local spots.
Instant insights while you watch
Curious about an actor, athlete or announcer that you see? Just ask and let Galaxy XR fill you in so you don't miss a beat.?
The whole world, viewed in a whole new way
Explore the world with easy access to relevant info. With eye tracking² and contextual AI awareness,? Galaxy XR knows what you're looking at and can answer questions about what you see.
Hands down, easy to use
Use your hands, eyes and voice to control Galaxy XR. Make a hand gesture to select an object, or simply look at a menu to open it. Advanced sensors let you interact with your world effortlessly.
Don't just look back, go back
View your 2D photos or videos with added depth and dimension on Galaxy XR. Experiencing memories in Google Photos app? using Media Auto Spatialization is the closest thing to actually being back in the moment.
Lightweight and comfortable, the perfect combination
With an ergonomic design and soft touch fabric, Galaxy XR rests lightly on your face while it transports your mind.
Great battery life. Even better experiences.
Galaxy XR comes with an enhanced two hour battery⁴ or up to 2.5 hours when watching content.⁵ Plus, the option to plug in for even more.
Expand your workspace in XR
Connect your PC⁶ to Galaxy XR to expand your workspace and use your voice, hands or mouse⁷ to accomplish more than what's possible on just your computer.
Package Contents:
- Galaxy XR Mixed Reality Glasses
- Protective cover
- Forehead cushion
- Cushion size adjusters
- Light shields (L | R)
- Power cable
- Battery pack
- Wall charger
- USB-C to USB-C cable
- Lens cleaning cloth
Features
- Galaxy XR Mixed Reality Glasses
- Protective cover
- Forehead cushion
- Cushion size adjusters
- Light shields (L | R)
- Power cable
- Battery pack
- Wall charger
- USB-C to USB-C cable
- Lens cleaning cloth
Additional Information:
Chip:
Snapdragon® XR2+ Gen 2 Platform
Camera:
- Supports 3D Photo & video capture
- 18 mm / F2.0
- 6.5 MP
Sensors
- Two High-resolution Pass-through cameras
- Six World-facing tracking cameras
- Four Eye-tracking Cameras
- Five Inertial Measurement Units (IMUs)
- One Depth sensor
- One Flicker sensor
Optic (Iris)
- Supports Iris recognition
Audio and Video
- Two, 2 Way speaker (Woofer + Tweeter)
Six Microphones array
- Multiple microphones among the six microphones support beamforming feature depending on the use case
Audio Playback
- Codec : MP3, AMR-NB/WB, AAC/ AAC+/ eAAC+, Vorbis, FLAC, Opus, Dolby Digital (AC3), Dolby Digital Plus (E-AC3) , Dolby ATMOS (E-AC3 JOC, AC4)
Video Playing Resolution
- UHD 8K (7680 x 4320)@60fps
Video Playback (Supports HDR10 and HLG)
- Codec : H.263, H.264, HEVC, MV-HEVC, MPEG-4, VC-1, VP8, VP9, AV1
Battery
- Up to 2 hours of general use
- Video watching up to 2.5 hours
- Galaxy XR can be used while charging the battery
Connectivity
- Wi-Fi 7 (802.11a/b/g/n/ac/ax/be)
- Bluetooth 5.4 (Up to)
Interpupillary Distance (IPD)
54~70mm
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Product Color | Silver Shadow |
| Color Family | Silver |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
| Batteries Required | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 2.50 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Weight | 10.72 oz |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Marketing Information | A view no ticket can buy Step onto the field without leaving your living room. The 4K Micro-OLED display on Galaxy XR lets you experience every play like you're part of the action. One ask away from anywhere When travel planning with Google Gemini? on Galaxy XR, prepping feels more like exploring with a cultural concierge that knows all of the local spots. Instant insights while you watch Curious about an actor, athlete or announcer that you see? Just ask and let Galaxy XR fill you in so you don't miss a beat.? The whole world, viewed in a whole new way Explore the world with easy access to relevant info. With eye tracking² and contextual AI awareness,? Galaxy XR knows what you're looking at and can answer questions about what you see. Hands down, easy to use Use your hands, eyes and voice to control Galaxy XR. Make a hand gesture to select an object, or simply look at a menu to open it. Advanced sensors let you interact with your world effortlessly. Don't just look back, go back View your 2D photos or videos with added depth and dimension on Galaxy XR. Experiencing memories in Google Photos app? using Media Auto Spatialization is the closest thing to actually being back in the moment. Lightweight and comfortable, the perfect combination With an ergonomic design and soft touch fabric, Galaxy XR rests lightly on your face while it transports your mind. Great battery life. Even better experiences. Galaxy XR comes with an enhanced two hour battery⁴ or up to 2.5 hours when watching content.⁵ Plus, the option to plug in for even more. Expand your workspace in XR Connect your PC⁶ to Galaxy XR to expand your workspace and use your voice, hands or mouse⁷ to accomplish more than what's possible on just your computer. |
| Product Type | Mixed Reality Glasses |
| Product Name | Galaxy XR Mixed Reality Glasses |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | SM-I610NZSAXAR |
| Product Line | Galaxy XR |
| Technical Information | |
| Lens Type | Optical |
| Display Type | Micro OLED |
| Maximum Refresh Rate | 72 Hz |
| Sensor Type |
|
| Maximum Interpupillary Distance | 2.76" |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Minimum Refresh Rate | 60 Hz |
| Application/Usage | PC |
| Features |
|
| Synchronization Method | Bluetooth/Wi-Fi |
| Field of View | 109° |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information