Sharp AQUOS XLED 4T-C65FV1U 64.5" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
4t-c65fv1u
Availability:
Usually ships in 2-3 business days. In stock at our MO, OH, WI warehouses.
Shipping:
Stock Update:
05/13/2026 02:23:35 AM PST
  • Main
  • ALTIMAGE1
  • ALTIMAGE2
  • ALTIMAGE3
  • Top
  • Right
  • Rear
  • Left
  • Front
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Stock Update:
05/13/2026 02:23:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SIMPLY BETTER ENTERTAINMENT FROM A BRAND YOU TRUST
Immerse yourself in the experience of Sharp AQUOS XLED Google TVs TM. The 65" Class (64.5" Diag.) 4T-C65FV1U AQUOS XLED Google TV featuring Xtreme Brightness and Deep Chroma QD combines the best parts of LCD and OLED technologies. Xtreme Brightness provides precise control of over 2,000 backlight dimming zones to achieve incredible dynamic color contrast. Deep Chroma QD delivers deep, rich, and nuanced colors for true-to-life visual experiences. Altogether, the AQUOS XLED series is the flagship model in the history of AQUOS, offering the highest level of brightness and color contrast performance.
The stunning, modern design of the Sharp 4T-C65FV1U AQUOS XLED Google TV is a perfect addition to any room. The built-in 85W speaker system, and Dolby Atmos ® deliver incredible depth of sound, even at lower volume settings.
Features
On Screen Display (OSD) Languages:
English
Spanish
French
Number of OSD Languages:
3
Specs
Power Description
Input Voltage120 V AC
Physical Characteristics
VESA Mount CompatibleYes
Weight (Approximate)68.30 lb (30.98 kg)
Height with Stand35.30"
VESA Mount Standard400 x 400
Depth with Stand11.90"
Height33.30" (846 mm)
Width with Stand56.70"
Width56.70" (1440 mm)
Weight with Stand (Approximate)82.70 lb
Depth2.90" (74 mm)
Warranty
Limited Warranty1 Year
Interfaces/Ports
USBYes
HDMIYes
Total Number of HDMI Ports4
Video
Scan Format2160p
High Dynamic Range (HDR) Type
Video Signal Standard4K UHDTV
High Dynamic Range (HDR)Yes
Digital TunerATSC
Maximum Resolution3840 x 2160
Standard Refresh Rate120 Hz
General Information
Brand NameSharp
Manufacturer Website Addresshttp://www.sharpusa.com
Marketing InformationSIMPLY BETTER ENTERTAINMENT FROM A BRAND YOU TRUST
Product TypeSmart LED-LCD TV
Product NameAQUOS XLED 4T-C65FV1U Smart LED-LCD TV
ManufacturerSharp Electronics
Manufacturer Part Number4T-C65FV1U
Product Model4T-C65FV1U
Product LineAQUOS XLED
Network & Communication
Wireless LANYes
BluetoothYes
EthernetYes
Technical Information
Viewable Screen Size64.5"
Internet AccessYes
Streaming Service
Features
PC StreamingYes
Backlight TechnologyMini LED
Virtual Assistant SupportedGoogle Assistant
Screen Size Class65"
Audio
Sound System
RMS Output Power85 W
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main