Smead
Smead 100% Recycled Pressboard Classification Folder 14090 - 3" Folder Capacity - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 3" Expansion - 2 Fastener - 2/5 Tab Cut - Right Of Center (smd-14090)
- SKU:
- 18072382
- MPN:
- smd-14090
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, MI, MO, NC, NJ, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:25:47 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $73.31 each 73.31 |
| Buy 3 or above | and pay only $71.21 each 71.21 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:25:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Heavy-duty classification folders make ideal project files. Choose one, two or three dividers. Made from 100% recycled heavyweight pressboard for extra durability. Sturdy Tyvek® gusset expands to hold 2" or 3" of material. Ideal for the eco-friendly office.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
United States
100%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.10 oz |
| Color | Blue |
| Height | 10" |
| Width | 11 3/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders with three dividers are made with a high percentage of recycled material for the environmentally conscious office and make excellent project files. Heavy-duty classification folders are ideal for personnel, real estate, accounting or banking files. Sturdy, tear-resistant gusset expands to hold 3" of material. 20 point, kraft stock dividers are fully taped to gusset. Letter-size classification folders also offer 2/5-cut right of center tabs, 2" prong-style fasteners in positions 1 and 3 and 1" twin-prong fasteners on both sides of the divider. |
| Product Type | Classification Folder |
| Product Name | 100% Recycled Pressboard Classification File Folder |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 14090 |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Information | |
| Number of Dividers | 3 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Divider Material | Chipboard |
| Expansion Size | 3" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Divider Thickness | 20 pt. |
| Fastener Type | 2K |
| Features |
|
| Number of Fasteners | 2 |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Right of Center |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 100% Recycled Pressboard Classification Folder 14090 - 3" Folder Capacity - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 3" Expansion - 2 Fastener - 2/5 Tab Cut - Right Of Center (smd-14090)
$79.62