Smead
Smead 10336 Manila File Folders - Letter - 8.50" X 11" - 0.75" Expansion - 1/3 Tab Cut - Center Tab Location - 11 Pt. - Manila - 100 / Box (SMD10336)
- SKU:
- 18237956
- MPN:
- smd-10336
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CO, FL, IN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:07:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $43.71 each 43.71 |
| Buy 3 | and pay only $42.11 each 42.11 |
| Buy 4 | and pay only $40.02 each 40.02 |
| Buy 5 or above | and pay only $39.34 each 39.34 |
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:07:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Elevate your document organization effortlessly with Smead File Folders. Enjoy quick access to your files, maintaining a tidy setup with these expandable reinforced tab folders. Streamline your filing process, save time, and bring order to your space. Choose Smead for efficient and reliable document organization. With a legacy spanning over a century, Smead has consistently emphasized the importance of family heritage, seamlessly weaving their rich history into their present identity. Driven by an unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead leads the way in innovation to provide genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. Ideal for home, office, or classroom use. Enhance your filing experience today. File Folder Size Type: Letter; File Folder Color: Manila; Color Family: Manila; File Folder Material: 11-pt Manila.Global Product Type:Top Tab File Folders
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Additional Information:
- Two-ply tab
- Tab 1/2" high
- Front panel undercut
- 11 point manila stock
- Top corners rounded, front and back
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.02 oz |
| Color | Manila |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders feature reinforced tabs to provide the extra strength where you need it most. These long-lasting, 1/3-cut tabs make the folders ideal for organizing files or archives. Tab is 1/2" high and 1/3-cut in center position. Sturdy, 11 point construction of the file folders protects documents. Corners are rounded in front and back. Letter-size folders are also scored for 3/4" expansion. |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10336 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 2 |
| Tab Cut | 1/3 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Tab Size | 1/2" |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Center |
| Expansion Size | 3/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 10336 Manila File Folders - Letter - 8.50" X 11" - 0.75" Expansion - 1/3 Tab Cut - Center Tab Location - 11 Pt. - Manila - 100 / Box (SMD10336)
$49.81