Smead
Smead 11928 Manila File Folders - Letter - 8.50" X 11" - 1/3 Tab Cut - Assorted Position Tab Location - 11 Pt. - Manila - 24 / Pack (SMD11928)
- SKU:
- 18103257
- MPN:
- smd-11928
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 02:58:39 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.68 each 14.68 |
| Buy 3 | and pay only $13.43 each 13.43 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $12.79 each 12.79 |
| Buy 6 - 9 | and pay only $11.87 each 11.87 |
| Buy 10 or above | and pay only $11.52 each 11.52 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 02:58:39 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
An economical way to organize seldom used files. Choose one tab position for straight-line filing, which speeds retrieval time. An office necessity available in a variety of tab positions to fit any vertical or lateral filing system. Made of 11 point stock for everyday use. Scored for 0.75 expansion. File Folder Size Type: Letter; File Folder Color: Manila; Color Family: Manila; File Folder Material: 11-pt Manila.File Folder Size Type:Letter
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Yes
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.37 lb |
| Color | Manila |
| Width | 11 5/8" |
| Depth | 9 1/2" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | File folders with a single-ply tab offer an economical way to organize seldom-used files. Tabs are 1/3 cut in assorted positions that fit any vertical or lateral filing system. File folders are made of 11 point stock. |
| Product Type | Top Tab File Folder |
| Product Name | File Folders with Single-Ply Tab |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11928 |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Information | |
| Number of Plys | 1 |
| Tab Cut | 1/3 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Assorted |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 11928 Manila File Folders - Letter - 8.50" X 11" - 1/3 Tab Cut - Assorted Position Tab Location - 11 Pt. - Manila - 24 / Pack (SMD11928)
$19.24