Smead
Smead 14204 Blue Pressguard Classification File Folder With Safeshield Fasteners - Letter - 8.50" X 11" - 2" Expansion - 3 Fastener - 2" Folder, 1" Divider Fastener Capacity - 2/5 Tab Cut - (SMD14204)
- SKU:
- 18103760
- MPN:
- smd-14204
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:14:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $75.05 each 75.05 |
| Buy 3 | and pay only $72.80 each 72.8 |
| Buy 4 or above | and pay only $71.66 each 71.66 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:14:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending SafeShield Coated Fastener Technology - the solution to fastener issues, including papers tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. The cover has two 2" SafeShield Bonded-style coated fasteners in positions 1 and 3. 2/5-cut tab is right of center. Tyvek gusset expands 2". The cover is made of 20 point PressGuard heavyweight Pressboard stock with a special coating to resist moisture and stains. Cover is made with 30 percent post-consumer material. This extra durable classification folder also features dividers with 1/3-cut tabs and 17 point kraft construction. Each divider has one 1" SafeShield coated twin-prong fastener.
Features
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 6.50 oz |
| Color | Blue |
| Height | 10" |
| Width | 11 3/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Minimize time spent searching for documents and increase efficiency for your filing system with Premium Pressboard Classification File Folders featuring SafeSHIELD fasteners. Extra-durable, letter-size folders feature a special, heavyweight material coated to resist moisture and stains. SafeSHIELD-coated fasteners help avoid hand injuries, ripped papers and excessive fastener clinking. Each top-tab classification folder includes two sturdy dividers and SafeSHIELD fasteners on all six filing surfaces. 2/5-cut tab in right-of-center position is compatible with Smead Viewables Multipurpose Labels (not included). 2" expanding spine made of tear-resistant material offers greater storage capacity for bulky projects. SFI-certified folders contain 100 percent recycled content. They are ideal for offices looking to become more sustainable. More from the Manufacturer |
| Product Type | Classification Folder |
| Product Name | Premium Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 14204 |
| Product Line | SafeSHIELD |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 1 |
| Number of Dividers | 2 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Divider Material | Kraft |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Fastener Capacity | 2" |
| Fastener Location |
|
| Fastener Type | 2S |
| Features |
|
| Number of Fasteners | 2 |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Right of Center |
Warranty Information