Smead
U Brands Board Magnet (5143u0-120)
- SKU:
- 19069154
- MPN:
- 5143u0-120
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 02:52:36 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $12.16 each 12.16 |
| Buy 3 | and pay only $9.66 each 9.66 |
| Buy 4 | and pay only $8.28 each 8.28 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $7.45 each 7.45 |
| Buy 8 or above | and pay only $6.20 each 6.2 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 02:52:36 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Maximize your productivity and organize your projects efficiently with U Brands Heavy-Duty Board Magnets. Use the magnetic dots to track project milestones or color-code data with ease. Perfect to visually communicate updates and quickly arrange data as needed. Includes 20 magnetic circles measuring 0.75 diameter. Features a strong magnetic hold that is perfect to use on U Brands magnetic whiteboards or any steel surface. Character Types: Circles; Mounting Type: Magnetic; Character Color: Blue; Material(s): Vinyl.Global Product Type:Magnetic Characters
Features
Assembly Required:
No
0%
No
Vietnam
0%
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Blue |
| Height | 0.2" |
| Color Family | Blue |
| Width | 0.7" |
| Diameter | 0.7" |
| General Information | |
| Brand Name | U Brands |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Marketing Information | Maximize your productivity and organize your projects efficiently with U Brands' Interchangeable Magnetic Color-Code Dots. Use the magnetic dots to track project milestones or color-code data with ease. They're perfect to visually communicate updates and quickly arrange data as needed. Dots feature a strong magnetic hold, ideal for U Brands magnetic whiteboards (not included) or most steel surfaces. |
| Product Type | Board Magnet |
| Product Name | Interchangable Color-Coding Board Magnets |
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | FM1601 |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Circle |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
U Brands Board Magnet (5143u0-120)
$19.34