Smead
U Brands Board Magnet (5163u00-12)
- SKU:
- 18240280
- MPN:
- 5163u00-12
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NY, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 01:37:37 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.15 each 16.15 |
| Buy 3 | and pay only $13.42 each 13.42 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $11.40 each 11.4 |
| Buy 10 - 11 | and pay only $8.97 each 8.97 |
| Buy 12 or above | and pay only $8.72 each 8.72 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 01:37:37 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Maximize your productivity and organize your projects efficiently. Use magnetic circles to track project milestones or present data with ease. Perfect to arrange and re-arrange information quickly, as needs change. Features a strong magnetic hold that is perfect to use on U Brands magnetic whiteboards or any steel surface. Character Types: Circles; Mounting Type: Magnetic; Character Color: Silver; Material(s): Ferrite Magnet; Plastic.Global Product Type:Magnetic Characters
Features
Assembly Required:
No
0%
No
China
0%
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Silver |
| Height | 0.2" |
| Color Family | Silver |
| Width | 1.3" |
| Diameter | 1.3" |
| General Information | |
| Brand Name | U Brands |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Marketing Information | Maximize your productivity and organize your projects efficiently with U Brands' Interchangeable Magnetic Color-Code Dots. Use the magnetic dots to track project milestones or color-code data with ease. They're perfect to visually communicate updates and quickly arrange data as needed. Dots feature a strong magnetic hold, ideal for U Brands magnetic whiteboards (not included) or most steel surfaces. |
| Product Type | Board Magnet |
| Product Name | Interchangable Color-Coding Board Magnets |
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | IM130809 |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Circle |
| Size Standard | Small |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
U Brands Board Magnet (5163u00-12)
$22.78