Smead
Smead 70168 Kraft Expanding Files With Flap And Elastic Cord - 12" X 10" - 0.88" Expansion - 31 Pockets - Leatherine - Kraft - 1 Each (SMD70168)
- SKU:
- 18086673
- MPN:
- smd-70168
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 09:53:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $29.26 each 29.26 |
| Buy 3 | and pay only $26.20 each 26.2 |
| Buy 4 | and pay only $25.14 each 25.14 |
| Buy 5 - 8 | and pay only $24.35 each 24.35 |
| Buy 9 or above | and pay only $22.47 each 22.47 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 09:53:47 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Organize large amounts of paperwork that need to be transported quickly, or file material without a file cabinet in this heavy-duty kraft organizer. Reinforced with poly tape at top for extra durability. Double-thick front and back panels with heavy reinforcement liner board. Each of the 21 pockets expands to 7/8. Protective flap with elastic cord secures documents. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Closure Type: Elastic Cord; Color(s): Kraft.Global Product Type:Transport Wallets
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Additional Information:
- Protective flap with elastic cord
- Full height dividers
- Dividers indexed daily (1-31)
- Double thick front and back panels with heavy reinforcement liner board
- Full height gusset, cloth tape reinforced at top
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.18 lb |
| Color | Kraft |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Organize large amounts of paperwork that need to be transported quickly, or file material without a file cabinet. Heavy-duty expanding file offers protective flap and elastic cord closure to secure contents. Daily format offers 31 pockets labeled 1 to 31. Each pocket expands to 7/8". Double-thick front and back panels have a heavy reinforcement liner board. Expanding file offers full-height dividers that are indexed for quick filing and retrieval and a full-height gusset with poly tape reinforcement at top. |
| Product Type | Expanding File |
| Product Name | Daily 1-31 Expanding File |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70168 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 31 |
| Features |
|
| Divider Material | Kraft |
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 7/8" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 70168 Kraft Expanding Files With Flap And Elastic Cord - 12" X 10" - 0.88" Expansion - 31 Pockets - Leatherine - Kraft - 1 Each (SMD70168)
$35.97