Smead
Smead 71189 Redrope Extra Wide Expanding Wallets With Elastic Cord - Legal - 8.50" X 14" - 5.25" Expansion - Top Tab Location - 11 Pt. - Redrope - Red - 1 Each (SMD71189)
- SKU:
- 18084486
- MPN:
- smd-71189
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CO, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:12:17 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $17.34 each 17.34 |
| Buy 3 | and pay only $14.67 each 14.67 |
| Buy 4 | and pay only $12.74 each 12.74 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $11.99 each 11.99 |
| Buy 7 or above | and pay only $10.91 each 10.91 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:12:17 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Extra-wide wallet allows letter-size or legal-size top-tab file folders to fit neatly inside without bulging. Perfect as a complete client file. Protective flap with elastic cord closure secure documents for travel. Wallets feature RedRope stock with contrasting gusset, double-thick front and back panels. Full height Tyvek lined gussets have rollover Tyvek reinforcement at top. Contains 30 percent recycled material and 30 percent post-consumer material. Expands up to 5-1/4".
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
United States
30%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.66 oz |
| Color | Redrope |
| Width | 15 3/8" |
| Depth | 10" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Extra-Wide Expanding File Wallet is designed to help organize paperwork that needs transported quickly or file material without a file cabinet. Extra-wide pockets easily accommodate standard file folders so they fit neatly inside without bulging out the side gussets. Timeless redrope exterior provides a professional appearance. Sturdy flap with elastic cord closure adds protection and security, allowing you to confidently carry your documents wherever you go. Full-height gussets with tear-resistant material are virtually tearproof. SFI-certified file wallet contains recycled content and post-consumer material. |
| Product Type | File Wallet |
| Product Name | Extra-Wide Expanding Wallets with Flap and Cord Closure |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 71189 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 71189 Redrope Extra Wide Expanding Wallets With Elastic Cord - Legal - 8.50" X 14" - 5.25" Expansion - Top Tab Location - 11 Pt. - Redrope - Red - 1 Each (SMD71189)
$24.36