Smead
Smead 75500 Manila File Jackets - Letter - 8.50" X 11" - 11 Pt. - Manila - 100 / Box (75500_40)
- SKU:
- 18084744
- MPN:
- 75500_40
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 03:10:39 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $59.69 each 59.69 |
| Buy 3 | and pay only $56.31 each 56.31 |
| Buy 4 - 22 | and pay only $55.15 each 55.15 |
| Buy 23 or above | and pay only $49.66 each 49.66 |
- Stock Update:
- 05/02/2026 03:10:39 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Manila file jackets have full-height gussets to keep materials from slipping out. The 1/2" high, two-ply reinforced, straight-cut tab with thumb-cut design allows easy access. Letter-size file jackets are scored 3/4" and made of 11 point stock.Product Type - File Sleeves & Jackets-File Jacket-Top Tab Number Of Sections - 1 Tab Cut - Straight Size - Letter Punched/unpunched - Unpunched Width - 11.75 Height - 9.5 Expansion - 0.5 Colors - Manila Color Family - Manila Material Type - Paper Materials - 11-pt Manila Disclaimer Statement - This product was made using wood sourced from a certified managed forest. Special Features - Reinforced Double-Ply Tab
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.33 oz |
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 3/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Effortlessly elevate your document organization with non-expanding file jackets. Enjoy quick access to your files while maintaining a tidy setup with these letter-size, manila file jackets that have reinforced, straight-cut tabs. These SFI-certified, FSC-certified file jackets contain recycled content and post-consumer material. They are ideal for home, office or classroom use. Streamline your filing process, save time and bring order to your space. Smead delivers efficiency, reliability and environmentally responsible document organization. With a legacy spanning more than a century, Smead has consistently emphasized the importance of family heritage, seamlessly weaving their rich history into their present identity. Driven by unwavering dedication to quality and craftsmanship, Smead provides genuine products and solutions tailored to the needs of the modern worker. |
| Product Type | File Jacket |
| Product Name | File Jackets |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75500 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 2 |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 75500 Manila File Jackets - Letter - 8.50" X 11" - 11 Pt. - Manila - 100 / Box (75500_40)
$64.45