Smead
Smead Colored Straight Tab Cut Letter Recycled File Jacket (smd-75569)
- SKU:
- 21522210
- MPN:
- smd-75569
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:51:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $81.96 each 81.96 |
| Buy 3 - 15 | and pay only $79.50 each 79.5 |
| Buy 16 or above | and pay only $74.07 each 74.07 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:51:33 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Color-code your projects using top-tab, colored file jackets. Closed on three sides to protect contents and keep materials from slipping out, file jackets are great for taking files out of the office. File jackets expand 2" so they are ideal for thick stacks of photos, documents, charts and X-rays. File jackets also feature 11 point colored stock, a thumb-cut front panel, and straight-cut, 1/2" high, reinforced tabs.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.87 oz |
| Color | Red |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Color-code your projects using top-tab, colored file jackets. Closed on three sides to protect contents and keep materials from slipping out, file jackets are great for taking files out of the office. File jackets expand 2" so they are ideal for thick stacks of photos, documents, charts and X-rays. File jackets also feature 11 point colored stock, a thumb-cut front panel, and straight-cut, 1/2" high, reinforced tabs. |
| Product Type | File Jacket |
| Product Name | File Jackets |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75569 |
| Product Line | Colored |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 2 |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Colored Straight Tab Cut Letter Recycled File Jacket (smd-75569)
$87.68