Smead
Smead End Tab Manila File Pockets with Reinforced Tab (smd-76174)
- SKU:
- 18084823
- MPN:
- smd-76174
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, IN, MD, MN, MO, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 01:36:30 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $76.70 each 76.7 |
| Buy 3 | and pay only $74.07 each 74.07 |
| Buy 4 or above | and pay only $72.76 each 72.76 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 01:36:30 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
End tab file pockets are made of manila stock. Offers a straight-cut double-ply tab. Durable construction accommodates bulky records. Tyvek-lined gussets offer extra strength.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.36 oz |
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 15 3/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | End-tab file pockets made of manila stock are an economical choice for filing depositions, lengthy government reports or other paper-intensive records. Each legal-size expands 5-1/4" and offers a straight-cut, double-ply tab. Durable construction accommodates bulky records. Gussets reinforced with tear-resistant material at the top add strength to the point of greatest wear. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | End Tab File Pockets - Reinforced Straight-Cut Tab |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 76174 |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 2 |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead End Tab Manila File Pockets with Reinforced Tab (smd-76174)
$82.55