Smead
Smead Manila File Jackets (smd-76470)
- SKU:
- 21281649
- MPN:
- smd-76470
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, MN, NH, NJ, NY, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 07:05:23 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $74.02 each 74.02 |
| Buy 3 - 17 | and pay only $71.84 each 71.84 |
| Buy 18 or above | and pay only $66.13 each 66.13 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 07:05:23 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With a 2" expansion, these manila file jackets are designed for storing charts, photos and bulky documents that do not fit traditional file folders. Legal-size file jackets are closed on three sides for document security. Full-height sides keep materials from slipping out, making this a great file for taking documents out of the office. Single-ply, 1/2" high straight-cut tabs are perfect for frequently used files. File jackets are made from 11 point stock and are equipped with rounded top corners on back panel and thumb-cut in front panel.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
10%
Yes
Mexico
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Manila Paper |
| Weight (Approximate) | 2.13 oz |
| Color | Manila |
| Height | 1/2" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | With a 2" expansion, these manila file jackets are designed for storing charts, photos and bulky documents that do not fit traditional file folders. Legal-size file jackets are closed on three sides for document security. Full-height sides keep materials from slipping out, making this a great file for taking documents out of the office. Single-ply, 1/2" high straight-cut tabs are perfect for frequently used files. File jackets are made from 11 point stock and are equipped with rounded top corners on back panel and thumb-cut in front panel. |
| Product Type | File Jacket |
| Product Name | Manila File Jackets |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 76470 |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 1 |
| Accessibility | Top Load |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features | Slip Resistant |
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Manila File Jackets (smd-76470)
$79.93