Smead
Smead Pressboard Report Covers (smd-81777)
- SKU:
- 18076965
- MPN:
- smd-81777
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, IN, MD, MN, MO, NH, NJ, NY, OH, OK, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:29:09 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.41 each 16.41 |
| Buy 3 | and pay only $14.23 each 14.23 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $12.61 each 12.61 |
| Buy 10 - 152 | and pay only $10.89 each 10.89 |
| Buy 153 or above | and pay only $7.44 each 7.44 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:29:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PressGuard binder neatly binds and covers presentations, reports, manuscripts, proposals or other documents that require loose-leaf style binding. Two-piece cover compresses tabloid-size material tightly to reduce bulk. Fastener compressor holds the report tightly together without damaging the document or the binder hinge. Matching colored Tyvek hinges give the covers a professional appearance while aiding in color-coding. Binder is made of heavy-duty, 20 point PressGuard stock. Binder includes an 8-1/2" metal fastener with compressor on the top, 3" capacity and is made with a high percentage of recycled material. Fastener dimensions are center-to-center (C-C).
Features
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
100% Paper
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 8.30 oz |
| Color | Red |
| Height | 17" |
| Width | 11" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Two-piece, coated, premium pressboard cover compresses material tightly to reduce bulk. They neatly bind and cover presentations, reports, manuscripts, proposals or other tabloid-size documents that require loose-leaf style binding. Heavy-duty, premium pressboard stock is coated to resist moisture and stains. Report cover expands up to 3". |
| Product Type | Report Cover |
| Product Name | Premium Pressboard Report Cover, Metal Prong with Compressor |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 81777 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Size | 11" Width x 17" Length |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
| Number of Fasteners | 1 |
| Fastener Material | Metal |
| Folder Capacity | 3" |
| Expansion Size | 3" |
Warranty Information