Smead
Smead Redrope File Pockets (smd-74088)
- SKU:
- 18084674
- MPN:
- smd-74088
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:31:37 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $98.31 each 98.31 |
| Buy 3 - 12 | and pay only $96.25 each 96.25 |
| Buy 13 or above | and pay only $90.43 each 90.43 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:31:37 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Great for managing bulky records, these sturdy file pockets feature an accordion-style design that allows expansion up to 3-1/2". Durable, rollover Tyvek reinforcement at the top of the 6-1/2" sides makes the sides of these pockets virtually tearproof. Tabs are 2/5 cut in the right position. Redrope material contains recycled material.
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
United States
30%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.40 oz |
| Color | Redrope |
| Width | 14 3/4" |
| Depth | 10" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Manage bulky records with these sturdy file pockets that expand up to 3-1/2". Tear-resistant, rollover, reinforced sides are virtually tearproof. Enclosed sides keep materials secure. Tab is 2/5 cut in the right position. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | Redrope File Pockets |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 74088 |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | 2/5 |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Folder Thickness | 9 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Legal |
| Tab Position | Right |
| Expansion Size | 3 1/2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Redrope File Pockets (smd-74088)
$105.41