Smead
Smead Poly Hanging File Folders, Letter Size, 0.5 Inch Expansion, Assorted Colors, 12 Pack [10522] (smd-10522)
- SKU:
- 21281733
- MPN:
- smd-10522
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CT, FL, NC, NY, OH, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 08:58:52 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $12.03 each 12.03 |
| Buy 3 | and pay only $10.74 each 10.74 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $9.83 each 9.83 |
| Buy 8 - 10 | and pay only $8.88 each 8.88 |
| Buy 11 or above | and pay only $8.55 each 8.55 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 08:58:52 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Designed for durability and style, these letter-sized folders are built to keep your documents tidy and easily accessible. Constructed from tear- and water-resistant poly material, these folders are five times stronger than their paper counterparts, offering a reliable solution for daily use. Expandable up to 0.5 and accommodate up to 125 sheets, while the durable coated metal rod tips ensure smooth and hassle-free sliding in file cabinets and hanging organizers. Equipped with repositionable clear poly tabs and replaceable white inserts, these folders simplify labeling for quick and efficient document retrieval. The elegant colors not only brighten your workspace but also enable effective color-coded organization, saving you time and effort. Perfect for organizing a variety of materials such as bills, school assignments, client files or vehicle records, these folders are a dependable and stylish addition to any filing system. Folder Size Type: Letter; Max Folder Expansion: 0.5; Folder Color: Twilight; Color Family: Multicolor.(12) Blank White Paper Inserts; (12) Reusable Plastic Tabs
Folder Size Type:Letter
Features
Package Contents:
China
- Hanging Folder
- 12 x Reusable Plastic Tabs
- 12 x Blank White Paper Inserts
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.68 lb |
| Color | Assorted |
| Height | 12 4/5" |
| Width | 9 19/64" |
| Depth | 1" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Streamline your filing process with Smead® Poly Plastic Hanging File Folders. Designed for durability and style, this set of 12 letter-sized folders (12.8" W x 9.3" H) in Twilight colors is built to keep your documents tidy and easily accessible. Constructed from tear- and water-resistant poly material, these folders are 5 times stronger than their paper counterparts, offering a reliable solution for daily use. The 1/2" expansion accommodates up to 125 sheets, while the durable coated metal rod tips ensure smooth and hassle-free sliding in file cabinets and hanging organizers. Equipped with repositionable 1/5-cut clear poly tabs and replaceable white inserts, these folders simplify labeling for quick and efficient document retrieval. The elegant colors not only brighten your workspace but also enable effective color-coded organization, saving you time and effort. Perfect for organizing a variety of materials such as bills, school assignments, client files, or vehicle records, these folders are a dependable and stylish addition to any filing system. Choose Smead for efficient and reliable document organization - over a century of heritage, craftsmanship, and innovation. |
| Product Type | Hanging Folder |
| Product Name | Hanging Folder |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10522 |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Information | |
| Tab Cut | 1/5 |
| Sheet Capacity | 100 Sheets |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expandable | Yes |
| Tab Material | Poly |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Assorted |
| Expansion Size | 1/2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Poly Hanging File Folders, Letter Size, 0.5 Inch Expansion, Assorted Colors, 12 Pack [10522] (smd-10522)
$16.12