Smead
Smead Tuff® Expanding Pocket, Letter Size, Straight-Cut Tab, 5-1/4 inch Expansion, Poly, Box of 2 [73782] (smd-73782)
- SKU:
- 21281709
- MPN:
- smd-73782
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CT, FL, GA, MO, NC, NY, OH, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 10:57:53 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.16 each 16.16 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $15.08 each 15.08 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $13.74 each 13.74 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $12.77 each 12.77 |
| Buy 20 or above | and pay only $12.30 each 12.3 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 10:57:53 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Experience unparalleled durability with Smead TUFF Poly File Pockets, the ultimate solution for large-volume document storage. Made from tear- and water-resistant poly material, these accordion file organizers are built to endure rigorous use for years to come. For added strength, all stress points including the rubber gussets and sewn edges are reinforced to ensure your documents remain safe and organized. Pocket/Wallet Type: Documents/Files; Document Size Range: Letter; Overall Expansion: 5.25; Color(s): Redrope.Global Product Type:Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
| Color | Redrope |
| Height | 9 27/32" |
| Width | 3 15/16" |
| Depth | 12 1/5" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Experience unparalleled durability with this set of 2 Smead® TUFF® Poly File Pockets, the ultimate solution for large-volume document storage. Each pocket features an impressive 5-1/4" expansion, securely holding up to 1,200 sheets of letter-sized paper. Made from tear- and water-resistant poly material, these accordion file organizers are built to last and endure rigorous use. The reinforced gussets and edges provide added strength, ensuring your documents remain safe and organized in any setting. Whether you're managing patient records in a medical office, legal files at a law firm, or blueprints at a construction site, these file pockets deliver exceptional durability and organization. Designed for efficiency and longevity, they make a perfect addition to any workspace. Choose Smead for efficient and reliable document organization - over a century of heritage, craftsmanship, and innovation. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | TUFF File Pocket |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 73782 |
| Product Line | TUFF |
| Packaged Quantity | 2 Unit |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Capacity | 1200 Sheets |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Tuff® Expanding Pocket, Letter Size, Straight-Cut Tab, 5-1/4 inch Expansion, Poly, Box of 2 [73782] (smd-73782)
$20.69