Smead
Smead Tuff® Wallet, Letter Size, 5-1/4 inch Expansion, Premium Poly [73788] (smd-73788)
- SKU:
- 21281691
- MPN:
- smd-73788
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CT, FL, GA, MO, NC, NY, OH, OR, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:19:36 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $12.24 each 12.24 |
| Buy 3 | and pay only $10.95 each 10.95 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $10.07 each 10.07 |
| Buy 8 - 23 | and pay only $8.90 each 8.9 |
| Buy 24 or above | and pay only $8.09 each 8.09 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:19:36 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ideal for managing bulky files. Made from tear- and water-resistant poly material, this file wallet is built to last and endure rigorous use. The reinforced gussets and edges provide added strength, ensuring your documents remain safe and organized in any setting, while the elastic closure and flap keep contents securely in place during transport. Ideal for law offices, medical practices, schools or home organization, this wallet delivers exceptional durability and organization. Designed for efficiency and longevity, it makes a perfect addition to any workspace. Pocket/Wallet Type: Documents/Files; Document Size Range: Letter; Overall Expansion: 5.25; Closure Type: Elastic.Global Product Type:Transport Wallets
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Color | Redrope |
| Height | 13 25/64" |
| Width | 10 5/8" |
| Depth | 1 3/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Experience unparalleled durability with Smead® TUFF® Premium Poly Expanding Wallet, built to handle the toughest filing needs. With a 5-1/4" expansion, this wallet holds up to 1,200 sheets of standard 8.5" x 11" letter-sized paper, making it ideal for managing bulky files. Made from tear- and water-resistant poly material, this file wallet is built to last and endure rigorous use. The reinforced gussets and edges provide added strength, ensuring your documents remain safe and organized in any setting, while the elastic closure and flap keep contents securely in place during transport. Ideal for law offices, medical practices, schools, or home organization, this wallet delivers exceptional durability and organization. Designed for efficiency and longevity, they make a perfect addition to any workspace. Choose Smead for efficient and reliable document organization - over a century of heritage, craftsmanship, and innovation. |
| Product Type | File Wallet |
| Product Name | TUFF File Wallet |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 73788 |
| Product Line | TUFF |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 1200 Sheets |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Closure Type | Button/Elastic Band |
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Tuff® Wallet, Letter Size, 5-1/4 inch Expansion, Premium Poly [73788] (smd-73788)
$16.21