Smead
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket (smd-74800)
- SKU:
- 21519321
- MPN:
- smd-74800
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL, NH, NJ, NY, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:47:56 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 08:47:56 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sturdy file pockets are great for managing bulky records. Rollover Tyvek reinforcement at the top of the gusset makes the sides of these pockets virtually tear-proof. Other features include a straight-cut tab, rounded top corners in front and back, 6-1/2" high redrope gussets, double-thick 9 point redrope front, rolled edge construction and 12-1/2 point redrope back with 11 point manila liner.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
United States
30%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.46 oz |
| Color | Redrope |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 14 3/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Sturdy file pockets are great for managing bulky records. It expands 1-3/4". Rollover tear-resistant reinforcement at the top of the gusset makes the sides of these legal-size pockets virtually tearproof. Other features include a straight-cut tab, rounded top corners in front and back, 6-1/2" high redrope gussets, double-thick 9 point redrope front, rolled edge construction and 12-1/2 point redrope back with 11 point manila liner. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | File Pockets with Straight-Cut Tab |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 74800 |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Features |
|
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 1 3/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket (smd-74800)
$100.31