Fellowes
SmoothMove™ Classic Moving Boxes, Small 15pk (fel-7714209)
- SKU:
- 21316553
- MPN:
- fel-7714209
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, IN, MD, MN, MO, NJ, NY, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:27:12 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 19 or above | and pay only $60.98 each 60.98 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:27:12 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Quick Assembly: no tape is required, so you can quickly and easily assemble the boxesDurable and Made in the USA: unique double wall construction for extra strength on sides and bottom, and made in the USA using strong 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board
Built In Handles: reinforced, easy carry handles make it simple to carry and move your boxes
Convenient lift-off lid: quick access to your items when needed but the lid stays secure while transporting your moving boxes
Recyclable, Stackable, and Reusable: our stronger moving boxes are easier to keep organized in stacks, quick to break down, and store flat until ready to reuse
100+ years of experience: Bankers Box is a brand built with your moving projects in mind, offering strength and reliability to protect your more valuable items
Features
Assembly Required:
Yes
Yes
United States
85%
Yes
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
85%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color | Kraft |
| Height | 10.5" |
| Exterior Material | Corrugated Cardboard |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Quick Assembly: no tape is required, so you can quickly and easily assemble the boxes Durable and Made in the USA: unique double wall construction for extra strength on sides and bottom, and made in the USA using strong 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board Built In Handles: reinforced, easy carry handles make it simple to carry and move your boxes Convenient lift-off lid: quick access to your items when needed but the lid stays secure while transporting your moving boxes Recyclable, Stackable, and Reusable: our stronger moving boxes are easier to keep organized in stacks, quick to break down, and store flat until ready to reuse 100+ years of experience: Bankers Box is a brand built with your moving projects in mind, offering strength and reliability to protect your more valuable items More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | SmoothMove Classic Moving Boxes, Small 15pk |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7714209 |
| Product Line | SmoothMove |
| Packaged Quantity | 15 Pack |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Case Style | Box |
| Compartment Depth | 15" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Handle | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
SmoothMove™ Classic Moving Boxes, Small 15pk (fel-7714209)
$75.93