Intel
SOLIDIGM D3-S4520 480 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - SATA [SATA/600] (ssdsckkb480gz1z)
- SKU:
- 20839179
- MPN:
- ssdsckkb480gz1z
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:34:37 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:34:37 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General Information Standard-endurance SATA drives with capacities up to 7.68TB, designed to increase server efficiency and boost IOPS/TB performance over legacy hard disk drives (HDDs) for cloud storage. Technical Information Storage Capacity: 480 GB Drive Performance Random 4KB Read: 85000IOPS Random 4KB Write: 48000IOPS Endurance (TBW): 4198.40 TB Maximum Sequential Read: 550 MB/s Maximum Sequential Write: 500 MB/s Mean Time Between Failures (MTBF): 228.2 Year Interfaces/Ports Drive Interface: SATA Drive Interface Standard: SATA/600 Physical Characteristics Drive Type: Internal Form Factor: M.2 2280 Width: 0.9" Length: 3.1" Miscellaneous Device Supported: Server Warranty Limited Warranty: 5 YearSOLIDIGM D3-S4520 480 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - SATA (SATA/600) - Server Device Supported - 4198.40 TB TBW - 5 Year Warranty - 1 Pack SSDSCKKB480GZ1Z
Features
Device Supported:
Server
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Width | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | SOLIDIGM |
| Manufacturer Website Address | http://www.solidigm.com |
| Marketing Information | Standard-endurance SATA drives with capacities up to 7.68 TB, designed to increase server efficiency and boost IOPS/TB performance over legacy hard disk drives (HDDs) for cloud storage. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | SSD D3-S4520 Series 480GB, M.2 80mm SATA 6Gb/s, 3D4, TLC |
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Manufacturer Part Number | SSDSCKKB480GZ1Z |
| Product Series | D3-S4520 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 500 MB/s |
| Random 4KB Read | 85000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 550 MB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 500 MB/s |
| Random 4KB Write | 48000IOPS |
| Endurance (TBW) | 4198.40 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 480 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
SOLIDIGM D3-S4520 480 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - SATA [SATA/600] (ssdsckkb480gz1z)