Solidtek
Solidtek Kb-540bu Mini W/ Touchpad Usb 13.38"l (kb540bu)
- SKU:
- 18961552
- MPN:
- kb-540bu
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Solidtek 540 keyboard, a POS keyboard features built-in touchpad, allow you to work clean and smart at your point of sale environment.The mini size in 88 keys with full keyboard functions provides a space-saving solution, suitable for any point of sale station, banking and any other type of commercial applications. In addition, the rugged and spill resistant design guarantee the extended life cycle. With Solidtek keyboards you can always rely on rock solid performance and the latest features that help you use your computer more efficiently.
Features
System Requirements:
PC
Computer
China
Operating System: Windows 98
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 88 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.10" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 11.40" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.90" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Solidtek |
| Manufacturer Website Address | http://www.acecaddigital.com |
| Marketing Information | The Solidtek 540 keyboard, a POS keyboard features built-in touchpad, allow you to work clean and smart at your point of sale environment.The mini size in 88 keys with full keyboard functions provides a space-saving solution, suitable for any point of sale station, banking and any other type of commercial applications. In addition, the rugged and spill resistant design guarantee the extended life cycle. With Solidtek keyboards you can always rely on rock solid performance and the latest features that help you use your computer more efficiently. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | KB-540BU Mini Keyboard |
| Manufacturer | Solidyear USA inc. |
| Manufacturer Part Number | KB-540BU |
| Product Model | KB-540BU |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Solidtek Kb-540bu Mini W/ Touchpad Usb 13.38"l (kb540bu)