Solidtek
Solidtek Kb-730bu Pos Kybd W/touchpad 15.75"l Us (kb730bu)
- SKU:
- 18961556
- MPN:
- kb-730bu
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rugged design in a full size keyboard with it's integrated touch glide pad eliminate the need for an additional mouse.
No mouse needed - already integrated touch glide pad gives you no need for an additional mouse.
Point of sales solutions - great solution if you need a full size keyboard but don't have room for a separate mouse.
Rack mount solutions - fit perfectly into certain many rack mouse drawers for convenient storage.
Package Contents:
- KB-730BU Keyboard
- Brown Package
Features
Package Contents:
Yes
Operating Systems:
PC
Computer
China
- KB-730BU Keyboard
- Brown Package
Certifications & Standards:
- FCC
- VCCI
- C-UL
- CE
- CNS
Environmentally Friendly:
Yes
System Requirements:
Operating Systems:
- Windows 98
- Windows Me
- Windows 2000
- Windows XP
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Features | Wrist Rest |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.05" |
| Weight (Approximate) | 2.64 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 15.75" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.37" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Solidtek |
| Manufacturer Website Address | http://www.acecaddigital.com |
| Marketing Information | Rugged design in a full size keyboard with it's integrated touch glide pad eliminate the need for an additional mouse. No mouse needed - already integrated touch glide pad gives you no need for an additional mouse. Point of sales solutions - great solution if you need a full size keyboard but don't have room for a separate mouse. Rack mount solutions - fit perfectly into certain many rack mouse drawers for convenient storage. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | KB-730BU Keyboard |
| Manufacturer | Solidyear USA inc. |
| Manufacturer Part Number | KB-730BU |
| Product Model | KB-730BU |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Solidtek Kb-730bu Pos Kybd W/touchpad 15.75"l Us (kb730bu)