Sonnet
Sonnet RACKMIN3X RackMac mini 2U Enclosure for 1-3 Mac Minis
- SKU:
- 21434972
- MPN:
- rack-min-3x
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:38:35 AM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:38:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Pro Rackmount Solution for Mac mini (2024+)2U Enclosure to Mount and Secure One, Two, or Three Mac mini Computers in a Standard 19-inch RackAchieve Maximum Mac density - rack up to three minis in just 2U rack spaceSonnet RackMac mini (2024+) integrates Mac mini computers into a compact rackmount enclosure for diverse audio, video, software development, and distributed processingControl and Connect - Easy Access to Mac mini PortsRackMac mini (2024+) is a rugged steel 2U rackmount enclosure for securing three Mac mini computers side-by-side in a rack, placing them behind an efficient and protective front panel. Convenient front panel operation allows you to turn Mac minis on and off with their own dedicated front power buttons. Front and rear panel openings provide access to all the computers' ports, enabling you to connect and disconnect cables easily without needing to remove the computers from the enclosure.Cool Design - Supports the Mac mini Thermal DesignRackMac mini (2024+) secures your Mac mini computers without trapping them in recirculating hot rack air, supporting their thermal design to keep them as cool in a rack as out on a desk. Ventilation holes on the enclosure's front panel ensure the computers' ability to draw in cool air through their bases and expel warm air out the back unimpeded. RackMac mini is designed to allow Wi-Fi and Bluetooth wireless operation in most configurations (performance will be impacted depending on rack type and position in rack), so you can use wireless devices and iOS device control apps.Space for SSDs - Secure USB SSDs Under Each Mac miniRackMac mini provides space beneath each computer to house a USB SSD (sold separately) up to 4 inches wide by 4 inches deep by 0.5 inch tall. Simply apply a supplied adhesive-backed magnet to the bottom of an SSD, insert the SSD and then connect it to the computer. The space is also suitable for other thin, bus-powered devices.Road Trip Ready - Workflow On the GoRackMac mini (2024+) is a perfect travel solution. Its 5.2-inch mounting depth - plus firm rubber cushions that securely hold your Mac minis in place during transport - make RackMac mini ideal for use in shallow molded rack cases from Gator Cases, fly racks from SKB Cases, or most any travel rack.RACKMAC MINI 2024+ 2U RACK KIT
Package Contents:
- RackMac mini (2024+) Enclosure
- Documentation
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 3
- RackMac mini (2024+) Enclosure
- Documentation
Compatibility:
- Apple - Mac mini (2024+)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 3
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
| Height | 3.4" |
| Width | 19" |
| Depth | 5.2" |
| Rack Height | 2U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Sonnet |
| Manufacturer Website Address | http://www.sonnettech.com |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Product Name | RackMac mini (2024+) Enclosure |
| Manufacturer | Sonnet Technologies, Inc |
| Manufacturer Part Number | RACK-MIN-3X |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sonnet RACKMIN3X RackMac mini 2U Enclosure for 1-3 Mac Minis
$329.96