Soundvision Tech
ALTA LABS AP6 Dual Band Wi-Fi 6 IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/k/v/r 3 Gbit/s Wireless Access Point
- SKU:
- 20772730
- MPN:
- ap6_25
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/18/2026 01:50:42 PM PST
- Stock Update:
- 03/18/2026 01:50:42 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ELEVATED DESIGN & EXPERIENCE
The Alta Labs AP6 Access Point features a compact form factor and a sleek aesthetic design allowing seamless integration into corporate, commercial, and residential environments. The AP is powered over Ethernet for simple, clean installation. Versatile mounting hardware is included featuring our proprietary QuickMount™ technology for quick, simple mounting.
FEATURES
- Superior Range and Performance
- Scalable Cloud-Based Management
- Mobile App
- AltaPass™ Multi-Password Technology
- DPI Engine
- High Performance WiFi 6
- Hotspot Functionality
- On-The-Fly Changes and Scanning
- Wireless Network Color Coding
- SSID Broadcasting Flexibility
- Customizable Dashboard
- Status Snapshots
- Device Cards
Superior Range and Performance
Our proprietary antenna design provides superior range and performance. Engineered by a team with extensive WiFi design expertise, the AP6 provides seamless roaming and advanced traffic management to ensure a superior WiFi experience.
Scalable Cloud-Based Management
Alta Labs provides an intuitive and easy-to-use cloud-based management interface for Alta Labs access points and switches. Designed for optimum scalability using a high-availability architecture for the ultimate in convenience and worldwide accessibility. Built on a worldwide content delivery network to optimize response and latency, our global cloud infrastructure ensures geographically optimized connectivity through our redundant network.
Deploy and manage multiple sites quickly and easily. Add, delete, or rename sites instantly. Toggle between sites from a site selection drop-down. Each site contains its own data set.
Mobile App
Monitor and manage your networks from the convenience of your mobile device using the Alta Networks app. Sign up for an Alta Labs account using just your name, email, and password or sign in using your Google or Apple account.
AltaPass™ Multi-Password Technology
AltaPass™ is Alta Labs' patented technology (USPTO 12047240) built into all Alta Labs access points. It allows clients to connect to the same wireless network SSID using different passwords. Clients are provided with different network and internet access levels based on the password they used to connect to the network.
When a password is created, select from one of the predefined standard use cases. The password can then also be associated with a specific upload or download rate, a VLAN, or set to bypass the filtering rules, the hotspot functionality, or to ignore the schedule.
Package Contents:
- AP6 Wireless Access Point
- Mounting Hardware
Features
- AP6 Wireless Access Point
- Mounting Hardware
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- IC
Application/Usage:
Office
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 20 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 14.11 oz |
| Height | 7.5" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty URL | https://www.alta.inc/warranty |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | ALTA LABS |
| Manufacturer Website Address | http://www.mysoundvision.com |
| Marketing Information | ELEVATED DESIGN & EXPERIENCE The Alta Labs AP6 Access Point features a compact form factor and a sleek aesthetic design allowing seamless integration into corporate, commercial, and residential environments. The AP is powered over Ethernet for simple, clean installation. Versatile mounting hardware is included featuring our proprietary QuickMount™ technology for quick, simple mounting. FEATURES Superior Range and Performance Scalable Cloud-Based Management Mobile App AltaPass™ Multi-Password Technology DPI Engine High Performance WiFi 6 Hotspot Functionality On-The-Fly Changes and Scanning Wireless Network Color Coding SSID Broadcasting Flexibility Customizable Dashboard Status Snapshots Device Cards Superior Range and Performance Our proprietary antenna design provides superior range and performance. Engineered by a team with extensive WiFi design expertise, the AP6 provides seamless roaming and advanced traffic management to ensure a superior WiFi experience. Scalable Cloud-Based Management Alta Labs provides an intuitive and easy-to-use cloud-based management interface for Alta Labs access points and switches. Designed for optimum scalability using a high-availability architecture for the ultimate in convenience and worldwide accessibility. Built on a worldwide content delivery network to optimize response and latency, our global cloud infrastructure ensures geographically optimized connectivity through our redundant network. Deploy and manage multiple sites quickly and easily. Add, delete, or rename sites instantly. Toggle between sites from a site selection drop-down. Each site contains its own data set. Mobile App Monitor and manage your networks from the convenience of your mobile device using the Alta Networks app. Sign up for an Alta Labs account using just your name, email, and password or sign in using your Google or Apple account. AltaPass™ Multi-Password Technology AltaPass™ is Alta Labs' patented technology (USPTO 12047240) built into all Alta Labs access points. It allows clients to connect to the same wireless network SSID using different passwords. Clients are provided with different network and internet access levels based on the password they used to connect to the network. When a password is created, select from one of the predefined standard use cases. The password can then also be associated with a specific upload or download rate, a VLAN, or set to bypass the filtering rules, the hotspot functionality, or to ignore the schedule. |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Name | AP6 Wireless Access Point |
| Manufacturer | SoundVision Inc. |
| Manufacturer Part Number | AP6 |
| Product Model | AP6 |
| Network & Communication | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/k/v/r |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless Transmission Speed | 3 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band |
|
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Beamforming Technology | Yes |
| Encryption Standard |
|
Warranty Information