Southworth Company
Southworth Certificate Jackets - Letter - 8.50" X 11" - Navy Blue - 5 / Pack (PF6)
- SKU:
- 19152435
- MPN:
- pf6
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:59:27 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $18.20 each 18.2 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $17.35 each 17.35 |
| Buy 5 - 8 | and pay only $15.95 each 15.95 |
| Buy 9 - 30 | and pay only $14.84 each 14.84 |
| Buy 31 or above | and pay only $14.28 each 14.28 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:59:27 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Build powerful bonds with a display of appreciation. So much of effective management comes down to recognition, and industry trends show awards for service are being presented more frequentlynot just at years end. Creating a culture of recognition is good for business and can boost morale in every workplace. Southworth has the perfect accessories for presenting and protecting those top awards. These certificate jackets feature a textured felt finish with an elegant gold foil border befitting the occasion. And for displaying those hard earned awards, each holder is designed with attractive, die-cut corners that accommodate certificates printed with either a horizontal or vertical orientation. Color(s): Navy/Gold Border; Width: 12; Height: 9.5; Insert Size: 11 x 8.5.Global Product Type:Award & Certificate Holders
Features
Assembly Required:
No
0%
No
China
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 88 lb |
| Length | 12" |
| Color | Navy Blue |
| Width | 9 1/2" |
| General Information | |
| Brand Name | Southworth |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Marketing Information | Display and preserve letter-size awards in premium, die-cut jackets. These Certificate Jackets complement Southworth parchment paper certificates. Exceptional, heavyweight cover stock in a classic navy blue with a gold foil border conveys the significance for the award-winners. Use with preprinted or foil-enhanced certificate paper. Each jacket is made of 80 lb. stock with a felt finish. |
| Product Type | Certificate Holder |
| Product Name | Certificate Jackets |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | PF6 |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Southworth Certificate Jackets - Letter - 8.50" X 11" - Navy Blue - 5 / Pack (PF6)
$22.58