Spracht
Spracht HS3010 ZUM Maestro USB Headset
- SKU:
- 18111477
- MPN:
- hs-3010
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, MD, NC, NH, NJ, OH, OK, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 02:30:14 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $165.66 each 165.66 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $162.04 each 162.04 |
| Buy 8 or above | and pay only $158.32 each 158.32 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 02:30:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
You are not a mannequin! You need to move! Get that cup of coffee while still talking. Answer and end calls while youre away from your desk too, by adding a Remote Handset Lifter or Electronic Hook Switch. You will really appreciate the crystal clear sound and voice quality. The noise-canceling microphone screens out the noise around you so you will be heard as well as you can hear. Headset Type: Monaural; Headset Style: Over The Head; Earpiece Type: Ear Cushion; Earpiece Material: Leatherette.Global Product Type:Monaural Headsets
Features
Package Contents:
No
No
China
- ZUM Maestro USB Headset
- Base
- AC adapter for wall power
- USB Cable
- Users Guide
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Spracht |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.spracht.com |
| Marketing Information | Enjoy crystal-clear sound and voice quality with this wireless headset. The noise-canceling microphone filters out ambient noise around you to ensure your voice will be heard for more natural conversations. Convenient controls directly on the headset allow you to quickly answer and end calls, and mute and un-mute the mic without having to reach for your phone. Advanced battery provides up to eight hours of talk time and recharges completely in less than three hours. Plus, Eco-DECT means lower power requirements and fewer emissions. Softphone headset is compatible with PC and Mac computers and laptops. |
| Product Type | Headset |
| Product Name | ZUM Maestro USB Headset |
| Manufacturer | Spracht Products |
| Manufacturer Part Number | HS-3010 |
| Product Line | ZUM Maestro USB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.18" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 58 dB |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 300 Hz |
| Maximum Frequency Response | 3.40 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Wireless Operating Distance | 350 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Spracht HS3010 ZUM Maestro USB Headset
$171.67