Star Micronics
Star Micronics SP700 SP712 Receipt Printer (39330310)
- SKU:
- 18365648
- MPN:
- 39330310
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/01/2025 07:51:20 AM PST
- Stock Update:
- 09/01/2025 07:51:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The SP712 impact printer is the latest addition to Star Micronics robust line of printers. Built specifically to work in environments where heat and humidity can erode the type on the kitchen order, the SP712 is an ideal solution. This fast, printer offers crisp, clear type for easy viewing, clamshell design for easy paper loading and an embedded power supply for space efficiency.
Features
Additional Information:
- Gray
- Tear Bar Version
- Paper Width: 70 & 58 mm
Platform Supported:
PC
Mac
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gray |
| Height | 6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 6.3" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| Cutter | |
| Cutter | Yes |
| Cutter Type | Tear Bar |
| General Information | |
| Brand Name | Star Micronics |
| Manufacturer Website Address | http://www.starmicronics.com |
| Marketing Information | Built specifically to work in environments where heat and humidity can affect the printed kitchen orders, the SP742 is an ideal kitchen printing solution. This fast, two-color printer offers crisp, easy to read type for quick viewing, clamshell design for easy paper loading and an embedded power supply for space efficiency. |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| Product Name | SP700 SP712 Receipt Printer |
| Manufacturer | Star Micronics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 39330310 |
| Product Model | SP712 |
| Technical Information | |
| Maximum Mono Print Speed | 4.7 lps |
| Number of Columns | 42 |
| Print Technology | Impact Dot Matrix |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Number of Pins | 9-pin |
| Application/Usage | Kitchen |
| Print Color Capability | Two-color |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | Epson ESC/POS |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Star Micronics SP700 SP712 Receipt Printer (39330310)