Starfrit
Starfrit 080283-006-0000 Gourmet By Starfrit 080283-006-0000 Eco Measuring Spoon Set
- SKU:
- 18053707
- MPN:
- 080283-006-0000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ECO by Gourmet - A new line of environmentally friendly kitchen accessories made with recyclable materials! All Eco products are made with natural wheat straw husk fibers.
Measuring Spoon Set
- 4 sizes: 1/4 tsp (1.25ml), 1/2 tsp (2.50ml), 1 tsp (5ml) and 1 tbsp (15ml)
- Snap together for easy storage
- Standard and metric measurements
- Heat resistant: 100°C / 212°F
- Food safe, BPA free
- Eco-friendly
- Recyclable
- Made with natural wheat husk
- Hand wash with soapy water
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Wheat Husk |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Length | 1.2" |
| Product Color | White |
| Height | 4.5" |
| Width | 2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Starfrit |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.starfrit.com |
| Marketing Information | ECO by Gourmet - A new line of environmentally friendly kitchen accessories made with recyclable materials! All Eco products are made with natural wheat straw husk fibers. Measuring Spoon Set 4 sizes: 1/4 tsp (1.25ml), 1/2 tsp (2.50ml), 1 tsp (5ml) and 1 tbsp (15ml) Snap together for easy storage Standard and metric measurements Heat resistant: 100°C / 212°F Food safe, BPA free Eco-friendly Recyclable Made with natural wheat husk Hand wash with soapy water |
| Product Type | Measuring Utensil |
| Product Name | ECO by Gourmet - Measuring Spoon Set |
| Manufacturer | Atlantic Promotions Inc |
| Manufacturer Part Number | 080283-006-0000 |
| Product Line | ECO by Gourmet |
| Product Information | |
| Spoon Details |
|
| Utensil Type | Measuring Spoon |
| Application/Usage | Measuring |
| Spoon Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Starfrit 080283-006-0000 Gourmet By Starfrit 080283-006-0000 Eco Measuring Spoon Set