Startech
StarTech 15ft [4.5m] Computer Power Cord, NEMA 5-15P to Locking C13, 125V 10A, 18AWG, Replacement AC Power Cable, ETL Listed, TAA (15ft-lc10a-powercord)
- SKU:
- 21504569
- MPN:
- 15ft-lc10a-powercord
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 10:14:19 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.77 each 24.77 |
| Buy 3 | and pay only $22.27 each 22.27 |
| Buy 4 | and pay only $20.58 each 20.58 |
| Buy 5 or above | and pay only $19.83 each 19.83 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 10:14:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The IT Pro's Choice
StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards.
StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons
- Certified for performance and safety - Manufactured using ETL listed components
- Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS
- 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability
- Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions
Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies.
Features
- ETL Listed
- VW-1 Flame-Rated
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.70 lb |
| Cord Length | 15 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material |
|
| Conductor Material | Copper |
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The IT Pro's Choice StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards. StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons Certified for performance and safety - Manufactured using ETL listed components Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 15FT-LC10A-POWERCORD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Plating | Nickel |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin Nema 5-15p Male |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Features |
|
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Gauge | 18 |
| Number of Conductors | 3 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 221°F (105°C) |
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information