Startech
StarTech Magnetic Monitor Privacy Screen for 24" 16:9 Widescreen Display, Removable Filter, Anti-Glare/Glossy Sides, TAA Compliant (24m69-privacy-screen)
- SKU:
- 21507871
- MPN:
- 24m69-privacy-screen
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:29:26 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $116.89 each 116.89 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $114.38 each 114.38 |
| Buy 5 or above | and pay only $112.53 each 112.53 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:29:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This magnetic monitor privacy screen is compatible with 24" 16:9 aspect ratio monitors, obscuring the view of sensitive on-screen information.
Prevent Visual Eavesdropping
Safeguard confidential information with this TAA-compliant magnetic privacy screen that uses Microlouver technology to block side views. The filter maintains a clear 60-degree viewing angle (+/- 30 degrees from the center) and is ideal for desks in high-traffic or shared workspaces.
Hassle-Free Magnetic Installation
Quickly attach or remove the screen using ultra-slim magnetic strips that take up minimal bezel space, even on thin monitors. The included plastic tabs help hold the filter flush to the screen and prevent curling over time.
Reversible Viewing Options
The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 62% providing optimal screen brightness with enhanced levels of privacy.
Blue Light Reduction
Help reduce eye fatigue during extended use. The privacy screen is independently tested by a 3rd party lab to block 47% of blue light in the 380-450 nm range, supporting better focus and visual comfort throughout the day. The durable film protects against scratches, fingerprints, and dust.
Package Contents:
- 1 x Privacy Screen Protector
- 1 x Magnetic Strip Set
- 1 x Mounting Tabs Kit
- 1 x Cleaning Cloth
- 1 x Quick Start Guide
Features
- 1 x Privacy Screen Protector
- 1 x Magnetic Strip Set
- 1 x Mounting Tabs Kit
- 1 x Cleaning Cloth
- 1 x Quick Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
24-inch 16:9 flat desktop monitors
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Length | 11.9" |
| Product Color | Transparent |
| Durability |
|
| Surface Finish |
|
| Height | 19.69 mil |
| Color Family | Clear |
| Width | 21.26" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This magnetic monitor privacy screen is compatible with 24" 16:9 aspect ratio monitors, obscuring the view of sensitive on-screen information. Prevent Visual Eavesdropping Safeguard confidential information with this TAA-compliant magnetic privacy screen that uses Microlouver technology to block side views. The filter maintains a clear 60-degree viewing angle (+/- 30 degrees from the center) and is ideal for desks in high-traffic or shared workspaces. Hassle-Free Magnetic Installation Quickly attach or remove the screen using ultra-slim magnetic strips that take up minimal bezel space, even on thin monitors. The included plastic tabs help hold the filter flush to the screen and prevent curling over time. Reversible Viewing Options The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 62% providing optimal screen brightness with enhanced levels of privacy. Blue Light Reduction Help reduce eye fatigue during extended use. The privacy screen is independently tested by a 3rd party lab to block 47% of blue light in the 380-450 nm range, supporting better focus and visual comfort throughout the day. The durable film protects against scratches, fingerprints, and dust. |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Product Name | Privacy Screen Protector |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 24M69-PRIVACY-SCREEN |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Reversible | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information