Startech
StarTech 37W USB-C & USB-A Wall Charger, Portable Charger with USB Power Delivery Fast Charging, 25W USB-C PD / 12W USB-A Output (114nb-wall-charger)
- SKU:
- 21543130
- MPN:
- 114nb-wall-charger
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:13:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $29.11 each 29.11 |
| Buy 3 | and pay only $26.14 each 26.14 |
| Buy 4 | and pay only $24.90 each 24.9 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $24.15 each 24.15 |
| Buy 10 or above | and pay only $22.06 each 22.06 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:13:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 37W USB-C and USB-A wall charger delivers fast, efficient charging for the MacBook Neo, iPhones, Android phones, tablets, and other low-power USB-C devices, ideal for travel, hybrid work, or everyday use. The dual-port design provides up to 25W over USB-C and 12W over USB-A, enabling simultaneous charging in a compact form factor.
Compact, Efficient Power
This small, high-efficiency charger measures 59.8 x 56.3 x 27.7mm and weighs just 97g (3.4oz). With 1.0A input current and a foldable plug, it delivers stable performance in space-conscious or mobile setups.
Dual-Port Device Compatibility
Charge a wide range of USB-C and USB-A devices including iPhone Pro/Max, iPhone 17, iPad Pro/Air and Samsung Galaxy. The USB-C port supports up to 25W Power Delivery (5V, 9V, 12V, 15V, 20V) with PPS, while the USB-A port provides up to 12W for accessories or secondary devices. It can provide supplemental charging for laptops, like the MacBook Air, when they are not actively being used, such as overnight or between work sessions
Certified Safe
Built-in safeguards protect against over-voltage, over-current, and heat. Certified for global use with cULus, FCC/ICES, and Japan PSE approvals.
Built for Sustainability, Designed for Performance
This charger features a housing made from 75% post-consumer recycled (PCR) material. The product also ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials. These materials help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals, without compromising on quality or durability.
Features
- cULus
- FCC
- ICES
- Japan PSE
- DOE Level VI
Post-consumer-waste%:
75%
Compatibility:
- Samsung Galaxy Smartphones
Apple Products:
- MacBook Neo
- iPhone Pro
- iPhone Max
- iPhone 17
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 240 V AC |
| Maximum Output Power | 37 W |
| Input Voltage |
|
| Maximum Input Current | 1.50 A |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.40 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 2.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 25W |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 37W USB-C and USB-A wall charger delivers fast, efficient charging for the MacBook Neo, iPhones, Android phones, tablets, and other low-power USB-C devices, ideal for travel, hybrid work, or everyday use. The dual-port design provides up to 25W over USB-C and 12W over USB-A, enabling simultaneous charging in a compact form factor. Compact, Efficient Power This small, high-efficiency charger measures 59.8 x 56.3 x 27.7mm and weighs just 97g (3.4oz). With 1.0A input current and a foldable plug, it delivers stable performance in space-conscious or mobile setups. Dual-Port Device Compatibility Charge a wide range of USB-C and USB-A devices including iPhone Pro/Max, iPhone 17, iPad Pro/Air and Samsung Galaxy. The USB-C port supports up to 25W Power Delivery (5V, 9V, 12V, 15V, 20V) with PPS, while the USB-A port provides up to 12W for accessories or secondary devices. It can provide supplemental charging for laptops, like the MacBook Air, when they are not actively being used, such as overnight or between work sessions Certified Safe Built-in safeguards protect against over-voltage, over-current, and heat. Certified for global use with cULus, FCC/ICES, and Japan PSE approvals. Built for Sustainability, Designed for Performance This charger features a housing made from 75% post-consumer recycled (PCR) material. The product also ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials. These materials help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals, without compromising on quality or durability. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 114NB-WALL-CHARGER |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 114NB-WALL-CHARGER |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Output Connectors Detail |
|
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Connectors Detail | 1 - 100 - 240 AC |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Maximum Operating Temperature | 77°F (25°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information