Startech
StarTech 3ft [91cm] Computer Power Cord, NEMA 5-15P to Locking C13, 125V 10A, 18AWG, Replacement AC Power Cable, ETL Listed, TAA (3ft-lc10a-powercord)
- SKU:
- 21502746
- MPN:
- 3ft-lc10a-powercord
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:30:10 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.16 each 15.16 |
| Buy 3 | and pay only $12.73 each 12.73 |
| Buy 4 | and pay only $11.18 each 11.18 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $10.43 each 10.43 |
| Buy 10 or above | and pay only $8.75 each 8.75 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:30:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech 3ft (91cm) Computer Power Cord, NEMA 5-15P to Locking C13, 125V 10A, 18AWG, Replacement AC Power Cable, ETL Listed- DELIVER RELIABLE POWER: Connect desktop PCs, monitors, and IT peripherals to a wall outlet or PDU using this 3ft (91cm) NEMA 5-15P to Locking C13 AC power cord; Built with 18AWG 100% copper wire and rated for up to 125V at 10A for safe, indoor deployments
- MINIMIZE POWER INTERRUPTIONS: Keep mission-critical devices powered with a locking C13 connector that resists unintentional unplugging due to vibration, tension, or handling; Ensure reliable power delivery to mounted equipment with limited access
- BUILT AND CERTIFIED FOR SAFETY: ETL Listed power cord for professional use with a VW-1 flame-rated jacket; Flexible SJT construction simplifies routing through compact racks and trays common in on-prem and edge data centers and server rooms
- REPLACE OLD POWER CORDS: Replace worn or unreliable power cords with this locking C13 cable that stays securely connected; The NEMA 5-15P plug fits standard North American outlets, and the locking IEC 60320 C13 works with most PCs, monitors, and printers
- THE IT PRO'S CHOICE: Our power cords are rigorously tested in our in-house Innovation Lab for reliable performance, durable construction, and compatibility across a variety of devices; Backed by free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- Connector Gender: Male-to-Female
- Voltage: 125 Volts
- Plug Type: Type B
- Color: Black
- Item Weight: 0.26 Pounds
- Item Length: 36 Inches
- Brand: StarTech.com
- Model Number: 3FT-LC10A-POWERCORD
- UPC: 065030921138
- Manufacturer: StarTech.com
- Warranty Description: Lifetime
Our power cables are the preferred choice for IT professionals, tailored to meet the specific demands of IT applications. Our comprehensive range includes standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, splitter cables, and passthrough options. We prioritize safety, and reliability through rigorous in-house and third-party testing. Our cables are certified for both performance and safety, constructed using ETL listed components. They also adhere to environmental safety standards, including REACH and RoHS compliance. We use 100% copper wiring that undergoes thorough testing for continuity and conductivity, guaranteeing maximum performance and reliability. Our cables are further tested in temperature chambers to ensure they meet environmental and jacket ratings. Backed for life with 24-hour, five day-a-week support from qualified Technical Advisor and our IT Pro community forums, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies
Features
- ETL Listed
- VW-1 Flame-Rated
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.30 lb |
| Cord Length | 3 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material |
|
| Conductor Material | Copper |
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The IT Pro's Choice StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards. StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons Certified for performance and safety - Manufactured using ETL listed components Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 3FT-LC10A-POWERCORD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Plating | Nickel |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin Nema 5-15p Male |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Features |
|
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Gauge | 18 |
| Number of Conductors | 3 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 221°F (105°C) |
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information