Startech
StarTech 5ft Black Ultra Slim CAT6a Ethernet Cable, Snagless, UTP, Bare Copper Wire, 34AWG Slim RJ45 Patch Cord (n6apatutp34bks-5ft)
- SKU:
- 21546859
- MPN:
- n6apatutp34bks-5ft
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 07:38:12 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.82 each 14.82 |
| Buy 3 | and pay only $12.35 each 12.35 |
| Buy 4 | and pay only $11.12 each 11.12 |
| Buy 5 or above | and pay only $10.03 each 10.03 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 07:38:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect reliably to a 10Gbps network using this ultra slim Cat6a Ethernet cable, ideal for high-density network installations.
Improved Airflow
The Ultra Slim Cat6a Patch Cord is 40% thinner than standard Cat6a Ethernet cables, enabling greater airflow and heat dissipation in confined spaces. It is also more flexible for easier cable routing in crowded network racks and patch panels.
This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, reducing snags or breakage when routing through narrow gaps or in between devices.
Durable Construction
The Ultra Slim Cat6a Cable features 50-micron gold-plated RJ45 contacts that ensure a precise fit to minimize wear and signal loss. The 4-pair Unshielded Twisted Pair (UTP) construction utilizes 34 AWG Pure Bare Copper Wire for reliable conductivity and low resistance. The flexible Thermoplastic Elastomer (TPE) jacket offers durable performance and easy handling for everyday network installations.
Tested for Reliability
Each cable is individually tested using a Fluke® DSX2-8000 CableAnalyzer™ to meet ANSI/TIA 568 C.2-1 requirements for guaranteed Cat6a performance, ensuring consistent signal integrity with minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). It delivers dependable 10 Gigabit Ethernet performance for switches, routers, and other high-speed network devices.
Features
- CE
- ANSI/TIA-568-C.2
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Bare Copper |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Boot Color | Translucent |
| Height | 0.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.5" |
| Material Details | <p>Pure Bare Copper - Wire, Conductors</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Connect reliably to a 10Gbps network using this ultra slim Cat6a Ethernet cable, ideal for high-density network installations. Improved Airflow The Ultra Slim Cat6a Patch Cord is 40% thinner than standard Cat6a Ethernet cables, enabling greater airflow and heat dissipation in confined spaces. It is also more flexible for easier cable routing in crowded network racks and patch panels. This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, reducing snags or breakage when routing through narrow gaps or in between devices. Durable Construction The Ultra Slim Cat6a Cable features 50-micron gold-plated RJ45 contacts that ensure a precise fit to minimize wear and signal loss. The 4-pair Unshielded Twisted Pair (UTP) construction utilizes 34 AWG Pure Bare Copper Wire for reliable conductivity and low resistance. The flexible Thermoplastic Elastomer (TPE) jacket offers durable performance and easy handling for everyday network installations. Tested for Reliability Each cable is individually tested using a Fluke® DSX2-8000 CableAnalyzer™ to meet ANSI/TIA 568 C.2-1 requirements for guaranteed Cat6a performance, ensuring consistent signal integrity with minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). It delivers dependable 10 Gigabit Ethernet performance for switches, routers, and other high-speed network devices. |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | Ultra Slim Cat6A UTP Patch Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | N6APATUTP34BKS-5FT |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Cable Type | Category 6a |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Cable Shielding Type | Unshielded Twisted Pair (UTP) |
| Number of Pairs | 4 |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Outer Diameter | 0.10" |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 5 ft |
| Features |
|
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| American Wire Gauge | 34 AWG |
| Number of Conductors | 8 |
Warranty Information