StarTech 12in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter - SATA for Hard Drive - 1 ft - 1 Pack - 1 x SATA - 1 x SATA SLSATAF12
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
slsataf12
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, MS, NJ, TX warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 04:26:08 PM PST
  • Main
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
  • ALTIMAGE1
  • ALTIMAGE2
Bulk discount rates
Stock Update:
05/12/2026 04:26:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Red
Product Height:
915
Product Weight:
50 Product Width:
7.8
Cable Length:
12 in (304.8 mm)
Type and Rate:
SATA 6 Gbit/s (SATA III) Cable Jacket Type:
PVC - Polyvinyl Chloride
Wire Gauge:
26 AWG
Connector Style:
Straight Connector A:
1 - 7 pin SATA Data Receptacle
Connector B:
1 - 13 pin Slimline SATA Receptacle Connector B:
1 - 4 pin Power (LP4) Plug
Item Dimension (L"xW"xH"):
4.88 x 8.86 x 0.39 Warranty Information :
Lifetime Warranty
Weight:
0.10 lb
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
Physical Characteristics
Weight (Approximate)0.07 lb
Product ColorRed
Jacket MaterialPolyvinyl Chloride (PVC)
Color FamilyRed
Warranty
Limited WarrantyLifetime
General Information
Brand NameStarTech.com
Manufacturer Website Addresshttp://www.startech.com
More from the Manufacturer
Product TypeData Transfer Cable
Product Name12in Slimline SATA to SATA w/ LP4 Adapter
ManufacturerStarTech.com
Manufacturer Part NumberSLSATAF12
Packaged Quantity1 Each
Technical Information
Connector on Second End Details
Data Transfer Rate6 Gbit/s
Cable TypeSATA
Connector on First End Details1 x 13-pin SATA 3.0
Connector Type on First EndSATA 3.0
Connector Type on Second End
Connector Gender on Second EndMale
Cable Length12"
ConductorCopper
Device Supported
American Wire Gauge26 AWG
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main